Niestety tak. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. Nr 120, poz. 1252 ze zm.) prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje osobie, która do dnia ogłoszenia upadłości prowadziła nieprzerwanie i przez okres nie krótszy niż 24 miesiące pozarolniczą działalność, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych i za ten okres opłaciła składki na ubezpieczenia społeczne oraz do dnia ogłoszenia upadłości ukończyła co najmniej 56 lat – kobieta i 61 lat – mężczyzna i posiada okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.
Ponadto w myśl art.2 ust. 3 cytowanej ustawy świadczenie przedemerytalne przysługuje osobie określonej w ust. 1 po upływie co najmniej 6 miesięcy pobierania zasiłku dla bezrobotnych, o którym mowa w ustawie o promocji zatrudnienia, jeżeli osoba ta spełnia łącznie następujące warunki:
- nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna;
- w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej,
- złoży wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.
w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia, albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych;
Zatem jednym z ustawowych warunków do przyznania świadczenia przedemerytalnego jest ogłoszenie upadłości w myśl art. 5 ust. 1 ustawy z dnia z dnia 28 lutego 2003 r. – prawo upadłościowe i naprawcze (j.t.: Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1361 ze zm.). Przepisy ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. stosuje się do dłużników będących przedsiębiorcami, tj. – w myśl kodeksu cywilnego – do osób fizycznych, osób prawnych albo jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej prowadzących we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową. Zgodnie z art. 10 ustawy p.u.i n. upadłość ogłasza się w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny. Natomiast w myśl art. 11 ust 1 ustawy p.u.i n. dłużnika uważa się za niewypłacalnego, jeżeli nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Do zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości uprawniony jest sam dłużnik (art. 20 ustawy p.u.i n.) lub każdy z jego wierzycieli. Na dłużniku ciąży ustawowy obowiązek zgłoszenia w sądzie wniosku o ogłoszenie upadłości nie później niż w terminie dwóch tygodni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości. Sąd, po uwzględnieniu wniosku o ogłoszenie upadłości, wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości. ZUS przyznana świadczenie przedemerytalne po spełnieniu wszystkich ww. warunków, w tym po przedstawieniu postanowienia o upadłości w rozumieniu przepisów prawa upadłościowego.
Zobacz szkolenia: