W § 7 wskazane przepisu wskazano jednak, że odprawa pośmiertna nie przysługuje, jeżeli pracodawca ubezpieczył pracownika na życie, a odszkodowanie wypłacone przez instytucję ubezpieczeniową nie jest niższe niż odprawa pośmiertna.
Jak wynika z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów zwolnionych od podatku. W art. 21 ust. 1 pkt 7 przywołanej ustawy wskazano jednak, że wolne od podatku dochodowego są odprawy pośmiertne oraz zasiłki pogrzebowe.
W tym miejscu powstaje wątpliwość, czy świadczenia wypłacane przez pracodawcę po śmierci pracownika, nie stanowiące odprawy pośmiertnej, o której mowa w art. 93 Kodeksu pracy, ale wynikające z innych uregulowań (np. regulaminu pracy), mogą korzystać z powyższego zwolnienia?
Minister Finansów uznał, iż z uwagi na fakt, iż z przepisu art. 21 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wynika, że ma on zastosowanie wyłącznie do odpraw pośmiertnych uregulowanych w art. 93 Kodeksu pracy, otrzymana przez członków najbliższej rodziny zmarłego pracownika odprawa pośmiertna, którą wypłacano w oparciu o inne uregulowania, również korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych (interpretacja MF IPPB2/415-234/13-2/EL z 8 maja 2013 r.).