31.10.2011 r.
3 min

Odpracowywanie zwolnień prywatnych

Ekspert PCKP

Skopiuj link
31.10.2011r.
3 min

Problem z rozliczaniem czasu pracy będzie się w istocie sprowadzał do potraktowania czasu poświęconego przez pracownika na odpracowanie zwolnienia prywatnego jako pracy w godzinach nadliczbowych, której wystąpienie będzie się wiązać z koniecznością wypłacenia pracownikowi dodatkowego wynagrodzenia. Pracodawca idąc pracownikowi na rękę tj. zwalniając go z pracy w czasie, który jest dla pracownika dogodny, ponosi bowiem z tego powodu ujemne skutki finansowe.
Szczególnie niepokojące jest to, że takie postrzeganie sprawy można zauważyć w stanowiskach prezentowanych przez Państwową Inspekcję Pracy. W tym miejscu należy się odwołać do stanowiska Głównego Inspektoratu Pracy z dnia 7 grudnia 2010r. dotyczącego powstania godzin nadliczbowych przy odpracowywaniu prywatnych wyjść (nr rej. GPP-459-4560-80-1/10/PE/RP). W wskazanym piśmie Główny Inspektorat Pracy jednoznacznie kwalifikuje czas odpracowania wyjścia prywatnego za godziny nadliczbowe. Sytuacja taka wystąpi, jeśli odpracowywanie przez pracownika czasu wyjścia prywatnego spowoduje przekroczenie normy dobowej czasu pracy (a tak będzie prawie zawsze).

Stanowisko PIP podkreśla, że wskazanej powyżej reguły nie mogą zmieniać przepisy prawa zakładowego, które bardzo często zawierają postanowienia, w świetle których opracowywanie zwolnień prywatnych nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych. Zdaniem PIP takie postanowienia są niezgodne z prawem. Stanowisko PIP sankcjonuje co prawda pogląd, w świetle którego pracownik za czas nieprzepracowany w związku z niewykonywaniem obowiązków pracowniczych w czasie korzystania ze zwolnienia prywatnego nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. Nie zmienia to jednak tego, że umożliwienie pracownikowi odpracowania wyjścia prywatnego spowoduje wzrost kosztów zatrudnienia pracownika (poprzez konieczności wypłacenia pracownikowi dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych).

W świetle stanowiska PIP okolicznością pozbawioną znaczenia prawnego jest również to, kto wnioskował o umożliwienie pracownikowi odpracowania wyjścia prywatnego. Skutek w postaci pracy w godzinach nadliczbowych wystąpi zarówno w sytuacji, gdy odpracowanie jest wynikiem prośby pracownika (który ma świadomość, że brak odpracowania spowoduje obniżenie jego wynagrodzenia w danym miesiącu), jak również w przypadku gdy odpracowanie jest wynikiem uzależniania przez pracodawcę usprawiedliwienia nieobecności w pracy od odpracowania przez pracownika czasu nieprzepracowanego w terminie narzuconym pracownikowi.