Z tak zwanej „ulgi na strat” mogą skorzystać osoby, które rozpoczynają po raz pierwszy prowadzenie działalności gospodarczej albo rozpoczynają ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od jej zawieszenia lub zamknięcia. Dzięki tej uldze przez pełne 6 miesięcy nie opłacają składek na ubezpieczenie społeczne.
Korzystanie z ulgi nie stoi na przeszkodzie zgłoszenia przez przedsiębiorcę do ubezpieczeń osoby współpracującej. W tym katalogu mieszczą się członkowie najbliższej rodziny osoby prowadzącej działalność pozarolniczą (małżonek, dzieci własne lub drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodzice, macocha i ojczym), pozostający z nim we wspólnym gospodarstwie domowym w okresie prowadzenia tej działalności. Płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne takich osób jest przedsiębiorca. Współpraca może mieć charakter nieodpłatny. Jej podstawą może być także umowa: o pracę, zlecenie, o dzieło, itp. Przyjmuje się, że w przypadku umowy zlecenia zawartej z osobą najbliższą składki uiszcza się na takich samych zasadach jak w przypadku innych zleceniobiorców. Jeżeli chodzi o inne umowy składki i tak nalicza się jak za osobę współpracującą nieodpłatnie.
Osoba współpracująca z osoba prowadzącą działalność pozarolniczą podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu od chwili zgłoszenia. Nie korzysta ona z jakichkolwiek ulg w opłacaniu składek, nawet jeśli z takich ulg korzysta płatnik. Składki są naliczane i odprowadzane od takiej samej podstawy jak w przypadku osoby prowadzącej działalność pozarolniczą, która nie korzysta z ulg w opłacaniu składek. Wynosi ona 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez Prezesa GUS.