30.11.2018 r.
2 min

Od 1 grudnia 2018 roku lekarze wystawiają wyłącznie elektroniczne zwolnienia

Ekspert PCKP

Skopiuj link
30.11.2018r.
2 min

Wcześniej pracodawcy zatrudniający więcej niż 5 pracowników musieli zarejestrować się i utworzyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Pozostali pracodawcy mogli korzystać w tym zakresie z PUE, jednak nie było to dla nich obligatoryjne. Od 1 grudnia 2018 roku już jest.

Lekarz może wystawić e-ZLA za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych, gdzie udostępniane są przez ZUS e-zwolnienia pracowników. Ponadto lekarz może skorzystać ze specjalnych aplikacji, używanych w gabinetach lekarskich, które będą zintegrowana z PUE.

Wprowadzenie elektronizacji w tym zakresie ma niewątpliwe swoje pozytywne strony w zakresie przyspieszenia przekazywania informacji. Pracodawca natychmiast otrzyma wiadomość o wystawieniu dla jego pracownika e-ZLA. Elektroniczne zwolnienie lekarskie pojawi się na profilu pracodawcy i ubezpieczonego niemal niezwłocznie po jego wprowadzeniu do systemu (najpóźniej dnia następnego). W przypadku zwolnień tradycyjnych pracownik miał obowiązek dostarczenia zwolnienia pracodawcy w ciągu 7 dni od daty jego wystawienia.

Ten siedmiodniowy termin w wielu sytuacjach utrudniał, a czasami wręcz uniemożliwiał kontrolę pracownika przebywającego na zwolnieniu. Zdarzało się tak, że zanim zwolnienie dotarło do pracodawcy, pracownik już wracał do pracy. Od 1 grudnia 2018 roku każdy pracodawca może także za pośrednictwem platformy wystąpić do ZUS z wnioskiem o kontrolę prawidłowości wystawienia zwolnienia.

Wprowadzenie e-zwolnień pozwala również lekarzom na większą kontrolę i weryfikację wystawianych dokumentów. Już wprowadzenie numeru PESEL pacjenta spowoduje pobranie pozostałych jego danych z systemu. Niewątpliwie przyspiesza to proces sporządzania dokumentu. System będzie wskazywał także dotychczas wystawiane dla danego pacjenta zwolnienia i tym samym weryfikował początkową datę niezdolności do pracy. Wystawienie e-ZLA w systemie będzie powodowało automatyczne przekazanie informacji do ZUS. Lekarze nie będą musieli doręczać zwolnień do ZUS i przechowywać dodatkowej kopii.

Warto dodać, że w szczególnych przypadkach (np. awaria Internetu) zaświadczenie lekarskie będzie mogło zostać wystawione na papierowym formularzu, ale jego elektronizacja będzie musiała nastąpić w ciągu 3 dni roboczych.