30.07.2015 r.
3 min

Obuwie ochronne nie może być zastąpione obuwiem roboczym

Ekspert PCKP

Skopiuj link
30.07.2015r.
3 min

Obuwie ochronne jest środkiem ochrony indywidualnej zabezpieczającym pracownika przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy (art. 2376 KP). Konieczność zastosowania obuwia ochronnego determinowana będzie faktem zaistnienia w środowisku pracy któregoś ze wspomnianych czynników.

Natomiast obuwie robocze służy ochronie obuwia należącego do pracownika w sytuacji, gdyby mogłoby ono ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu w procesie pracy bądź też gdy używanie własnego obuwia przez pracownika jest niewskazane ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

Obowiązek dostarczenia pracownikowi obuwia ochronnego ma charakter bezwzględny. Pracodawca nie może się od niego uwolnić poprzez dopuszczenie do użytkowania na danym stanowisku pracy należącego do pracownika obuwia ochronnego w zamian za wypłacony z tego tytułu ekwiwalent pieniężny. Rozwiązanie to jest przewidziane wyłącznie w odniesieniu do obuwia roboczego (zob. art. 2377 § 2 i 4 KP).

Pracodawca, który dostarczył pracownikowi obuwie ochronne spełniające wymagania określone w przepisach ustawy z dnia 30.08.2002 r. o systemie oceny zgodności (Dz. U. z 2014 r., poz. 1645 ze zm.) oraz w wydanym na jej podstawie rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 21.12.2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej (Dz. U. Nr 259, poz. 2173) zwolnił się z obowiązku określonego w art. 2376 KP.

Niedopuszczalne jest zastępowanie obuwiem roboczym obuwia ochronnego, którego ze względów zdrowotnych pracownik nie może użytkować. Jeżeli zatem pracodawca nie jest w stanie zapewnić pracownikowi obuwia ochronnego, które odpowiadałoby zaleceniom wynikającym z treści orzeczenia lekarskiego – powinien odsunąć go od pracy na stanowisku, na którym istnieje obowiązek użytkowania danego środka ochrony indywidualnej.

Przeciwskazania lekarskie do pracy na danym stanowisku mogą być przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę lub zmiany jej warunków (np. przeniesienie na inne stanowisko pracy). Pojawiający się na tym tle spór ostatecznie będzie rozstrzygał sąd pracy.
 

""