Zajęcie wynagrodzenia a zmiana pracodawcy
Zmiana pracodawcy nie skutkuje ustaniem zajęcia i uchyleniem się dłużnika od egzekucji z wynagrodzenia za pracę. Wynagrodzenie, mimo zmiany pracodawcy, nadal pozostaje zajęte przez komornika. Stosownie bowiem do dyspozycji art. 884 § 1 k.p.c. zajęcie obowiązuje nadal, choćby po zajęciu nawiązano z dłużnikiem nowy stosunek pracy lub zlecenia albo choćby zakład pracy przeszedł na inną osobę, jeżeli osoba ta o zajęciu wiedziała.
Zajęcie komornicze w świadectwie pracy
Przepisy prawa nakładają na pracodawcę obowiązek ujawnienia w świadectwie pracy informacji o zajęciu wynagrodzenia pracownika. Zgodnie ze wzorem świadectwa pracy stanowiącym załącznik do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz. U. z 1996 roku, nr 60, poz. 282 z póź. zm.) oraz dyspozycją art. 884 § 2 k.p.c. pracodawca obowiązany jest umieścić w świadectwie pracy informacje o zajęciu wynagrodzenia pracownika, obejmującą oznaczenie komornika, numer sprawy egzekucyjnej oraz wysokość potrąconych kwot.
Informacja o zajęciu wynagrodzenia musi być aktualna – obejmuje ona jedynie wierzytelności, które nie zostały spłacone przez dłużnika do dnia ustania stosunku pracy.
Obowiązki dotychczasowego pracodawcy
Sporządzenie świadectwa pracy zawierającego wzmiankę o zajęciu komorniczym nie jest jedynym obowiązkiem, który ustawodawca nałożył na dotychczasowego pracodawcę. Jeżeli dotychczasowy pracodawca dysponuje wiedzą o tym, kto jest nowym pracodawcą dłużnika, przesyła mu zawiadomienie komornika i dokumenty dotyczące zajęcia. Przesłanie nowemu pracodawcy zawiadomienia komornika ma skutki zajęcia należności dłużnika u nowego pracodawcy od chwili dojścia zawiadomienia do tego pracodawcy (art. 884 § 2 k.p.c.).
Dotychczasowy pracodawcy obowiązany jest zawiadomić o wykonaniu względem nowego pracodawcy obowiązku informacyjnego i przekazaniu mu dokumentów dotyczących zajęcia również komornika oraz dłużnika (art. 884 § 2 k.p.c.).
Obowiązki nowego pracodawcy
Pracodawca, któremu pracownik przedstawił świadectwo pracy ze wzmianką o zajęciu należności, zawiadamia o zatrudnieniu pracownika pracodawcę, który wydał świadectwo oraz wskazanego we wzmiance komornika (art. 884 § 3 k.p.c.).
Zawiadomienie dotychczasowego pracodawcy ma ten skutek, że umożliwia mu wykonanie obowiązku z art. 884 § 2 zdanie pierwsze k.p.c., tj. przesłania zawiadomienia o zajęciu i dokumentów związanych z realizacją zajęcia nowemu pracodawcy oraz zawiadomienia o tej czynności do komornika i dłużnika.
Od momentu zawiadomienia komornika o zatrudnieniu dłużnika nowy pracodawca przejmuje obowiązki związane z zajęciem wynagrodzenia.
Jeżeli pracodawca, któremu pracownik nie okazał świadectwa pracy, uzyska informacje o dotychczasowym miejscu zatrudnienia pracownika, obowiązany jest zawiadomić poprzedniego pracodawcę o zatrudnieniu pracownika. Obowiązek ten nie powstaje w sytuacji, gdy pracownik przedstawi zaświadczenie od poprzedniego pracodawcy stwierdzające, że jego należności nie były zajęte.
Obowiązek dłużnika
Dłużnik obowiązany jest poinformować komornika o zmianie pracodawcy. O obowiązku tym oraz o skutkach jego zaniedbania dłużnik powinien zostać pouczony przy zawiadomieniu go o zajęciu wynagrodzenia za pracę (art. 884 § 4 in fine k.p.c.)
Sankcje
W przypadku niedopełnienia przez dotychczasowego i nowego pracodawcę a także dłużnika obowiązków informacyjnych komornik może nałożyć na nich grzywnę w kwocie do 2.000 zł (art. 886 k.p.c.). Mogą oni ponadto zostać pociągnięci do odpowiedzialności cywilnej za szkodę (art. 886 § 3 k.p.c. w zw. z art. 415 k.c.) oraz do odpowiedzialności karnej (art. 300 k.k.).