19.09.2021 r.
3 min

Obowiązki informacyjne nałożone na pracodawcę w związku z rejestracją oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

Ekspert PCKP

Skopiuj link
19.09.2021r.
3 min

Ustawodawca nałożył na podmiot powierzający wykonanie pracy cudzoziemcowi obowiązek powiadomienia na piśmie właściwego powiatowego urzędu pracy o podjęciu lub niepodjęciu pracy przez cudzoziemca, którego dotyczy oświadczenie. Informacja o podjęciu pracy musi zostać przekazana do urzędu najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy, a o niepodjęciu pracy – w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy określonego w ewidencji oświadczeń (art. 88z ust. 13 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy). W przypadku gdy podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi nie dopełnił obowiązku, o którym mowa w ust. 13, uznaje się na potrzeby ustalenia okresu wykonywania pracy przez cudzoziemca na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wpisanego do ewidencji oświadczeń, że cudzoziemiec wykonywał pracę od dnia określonego w oświadczeniu, chyba że z okoliczności wynika, że cudzoziemiec rozpoczął pracę na podstawie oświadczenia w późniejszym terminie (art. 88z ust. 14 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).

Ponadto z ustawy wynika również domniemanie, iż cudzoziemiec, którego dotyczy oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wpisane do ewidencji oświadczeń, zakończył wykonywanie pracy w dniu określonym w oświadczeniu. Nie będzie ono miało zastosowania, jeżeli z okoliczności wynika, że cudzoziemiec zakończył pracę w innym terminie (art. 88z ust. 15 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).

Niedopełnienie któregokolwiek z ustawowych obowiązków opisanych powyżej może skutkować nałożeniem kary grzywny, na podstawie art. 120 ust. 10 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy („Kto nie dopełnia obowiązku, o którym mowa w art. 88z ust. 13, lub przekazuje nieprawdziwe informacje o podjęciu, niepodjęciu lub zakończeniu pracy przez cudzoziemca na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, podlega karze grzywny.”).

Na zakończenie warto dodać, iż zgodnie z art. 88z ust. 16 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi lub cudzoziemiec mogą powiadomić właściwy powiatowy urząd pracy o zakończeniu pracy. Co istotne, przekazanie tego rodzaju informacji, nie jest ich obowiązkiem. Przekazanie tego rodzaju informacji pozwala na obalenie domniemania, o którym mowa powyżej.