Płatnikiem zasiłków z ubezpieczenia chorobowego może być Zakład Ubezpieczeń Społecznych albo płatnik składek. Decydujące znaczenie w tym zakresie na rok przyszły ma liczba ubezpieczonych zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego na dzień 30 listopada roku poprzedzającego.
Powyższe wynika z art. 61 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zgodnie z treścią wskazanego wyżej przepisu „prawo do zasiłków określonych w ustawie i ich wysokość ustalają oraz zasiłki te wypłacają:
1. płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, z zastrzeżeniem pkt 2 lit. d;
2. Zakład Ubezpieczeń Społecznych:
a. ubezpieczonym, których płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych,
b. ubezpieczonym prowadzącym pozarolniczą działalność i osobom z nimi współpracującym,
c. ubezpieczonym będącym duchownymi,
d. osobom uprawnionym do zasiłków za okres po ustaniu ubezpieczenia,
e. ubezpieczonym podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu w Polsce z tytułu zatrudnienia u pracodawcy zagranicznego.”
Jak zostało wskazane już wcześniej, liczbę ubezpieczonych ustala się na kolejny rok kalendarzowy według stanu na dzień 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego, a w stosunku do płatników składek, którzy na ten dzień nie zgłaszali nikogo do ubezpieczenia chorobowego, według stanu na pierwszy miesiąc, w którym dokonali takiego zgłoszenia (art. 61 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).
W liczbie osób ubezpieczonych należy uwzględnić wszystkich zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego, w tym pracowników oraz osoby wykonujące prace nakładczą, osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz podlegające ubezpieczeniu chorobowemu osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą oraz osoby z nimi współpracujące. Nie uwzględnia się natomiast w liczbie osób ubezpieczonych osób przebywających na urlopach wychowawczych (chyba że wykonują pracę w obniżonym wymiarze czasu pracy) i bezpłatnych oraz duchownych podlegających ubezpieczeniu chorobowemu.