Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy nadaje zupełnie nowe brzmienie art. 97 § 11 Kodeksu pracy. Zgodnie z wskazanym przepisem, w jego nowym brzmieniu, jeżeli pracownik pozostawać będzie w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy, pracodawca będzie obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich umów, zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej z tych umów.
Nowe brzmienie wskazanego przepisu zmienia więc dotychczasowe uregulowania prawne. W świetle aktualnego brzmienia przepisów prawa okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, w trakcie którego nie następowało wydanie świadectwa pracy, mógł trwać o wiele dłużej. Przepisy prawa nie przewidywały bowiem żadnego limitu, którego przekroczenie skutkowałoby obowiązkiem wydania pracownikowi świadectwa pracy. Zasadą wynikającą z dotychczasowych przepisów było wydawanie pracownikowi świadectwa pracy w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę z pracownikiem, z którym dotychczasowy pracodawca nawiązywał kolejną umowę o pracę bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę tylko jeśli pracownik występował z takim żądaniem. Bezwzględny obowiązek wydania świadectwa pracy powstawał dopiero wtedy, gdy doszło do ustania stosunku pracy, bądź gdy pomiędzy kolejnymi umowami na czas określony występowały przerwy w zatrudnieniu.
Nowe uregulowania przewidują, że wydanie świadectwa pracy będzie następowało w trakcie zatrudnienia, a mianowicie z chwilą upływu terminu 24 miesięcy licznych od dnia zawarcia pierwszej z tych umów. Jeżeli jednak rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę nawiązanej przed upływem 24 miesięcy przypadać będzie po upływie tego terminu, świadectwo pracy wydawać się dopiero w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia takiej umowy o pracę.
Nowe przepisy zachowują jednak uprawnienie pracownika do żądania wcześniejszego wydania mu świadectwa pracy. Otóż pracownik zatrudniony u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy będzie uprawniony do pisemnego żądania wydania świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem każdej umowy o pracę wymienionej w tym przepisie lub świadectwa pracy dotyczącego łącznego okresu zatrudnienia na podstawie takich umów, przypadającego przed zgłoszeniem żądania wydania świadectwa pracy. W przypadku wystąpienia przez pracownika z takim żądaniem pracodawca będzie obowiązany uczynić mu zadość i wydać pracownikowi świadectwo pracy w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku przez pracownika.
Ustawa w chwili obecnej czeka na podpisanie przez Prezydenta. Zacznie obowiązywać po upływie 30 dni od dnia opublikowania w Dzienniku Ustaw.