Dotychczasowe zasady pracy przy monitorze ekranowym
Dotychczas kobieta w ciąży nie mogła pracować przy komputerze przez dłużej niż 4 godziny. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (t.j. Dz.U. z 2016, poz. 2057 z późn. zm.) zabraniało bowiem kobietom w ciąży pracy przy obsłudze monitorów ekranowych powyżej 4 godzin na dobę.
Na pozostałe godziny pracy pracodawca miał obowiązek wyznaczyć pracownicy zadania niewymagające przebywania przed monitorem ekranowym. Jeżeli było to niemożliwe, pracodawca obowiązany być zwolnić pracownicę ze świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (art. 179 § 1 k.p.).
Nowe regulacje
W dniu 1 maja 2017 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią (Dz.U. z 2017, poz. 796), zwane dalej rozporządzeniem. Rozporządzenie nie zawiera zakazu pracy kobiet w ciąży przy monitorach ekranowych powyżej 4 godzin na dobę. Stanowi ono natomiast, iż czas pracy kobiet w ciąży na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe nie może przekraczać 8 godzin na dobę. Przy czym czas spędzony przy obsłudze monitora ekranowego nie może jednorazowo przekraczać 50 minut. Po tym czasie pracownica ma prawo do co najmniej 10-minutowej przerwy w pracy, wliczanej do czasu pracy.
Praca w ciąży przy monitorze ekranowym będzie zatem możliwa w większym wymiarze niż do tej pory. Wnosić ona będzie, po odliczeniu czasu przerw, maksymalnie w sumie 6 godzin 40 minut w ciągu doby.
Jako uzasadnienie zmiany przepisów wskazuje się, iż częstsze przerwy w pracy lepiej wpływają na zmniejszenie obciążeń układu mięśniowo-szkieletowego kobiet w ciąży niż skrócenie czasu pracy przy monitorze ekranowym do 4 godzin. Podnosi się również, iż obecnie lepsza niż kiedyś jest jakość sprzętu komputerowego, w szczególności monitorów ekranowych. Nie mają one już tak negatywnego wpływu na zdrowie.
Niezależnie od powyższych argumentów, zauważyć należy, iż zmiana pozwoli na wyeliminowanie problemów pracodawców ze znalezieniem dla ciężarnej pracownicy obowiązków niewymagających pracy na komputerze. Umożliwi ona również pracownicom świadczenie pracy bez znacznego uszczerbku dla możliwości realizacji ich dotychczasowych obowiązków.
Radca Prawny
Dominika Zarzycka-Dudek
[email protected]
Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta