22.07.2018 r.
3 min

Nowe uprawnienia pracowników – członków rodzin osób niepełnosprawnych

Ekspert PCKP

Skopiuj link
22.07.2018r.
3 min

Dodano art. 1421. Zgodnie z jego § 1 pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek o wykonywanie pracy w systemie przerywanego czasu pracy (art. 139 kodeksu pracy), w oparciu o rozkład czasu pracy przewidujący różne godziny lub odpowiedni przedział godzin rozpoczynania pracy (art. 1401) albo w indywidualnym rozkładzie czasu pracy. Wniosek taki może zostać złożony w postaci papierowej lub elektronicznej. Uprawnionymi do jego złożenia są:

  • pracownik-małżonek albo pracownik-rodzic dziecka w fazie prenatalnej, w przypadku ciąży powikłanej,
  • pracownik-rodzic dziecka posiadającego zaświadczenie, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" (również po ukończeniu przez dziecko 18 lat),
  • pracownik-rodzic:

a) dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności określonym w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (również po ukończeniu przez dziecko 18 lat) oraz

b) dziecka posiadającego odpowiednio opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (również po ukończeniu przez dziecko 18 lat).

Ustawodawca dopuścił również możliwość pracy w formie telepracy przez pracownika, należącego do wspomnianego wyżej kręgu osób, po złożeniu wniosku, niezależnie od zawarcia u danego pracodawcy porozumienia określającego warunki stosowania telepracy albo określenia tych warunków w regulaminie. Pracownik ponadto może zawnioskować o połączenie pracy w przerywanym systemie czasu pracy, ruchomym rozkładzie czasu pracy albo indywidualnym rozkładzie czasu pracy z pracą w formie telepracy.

Co do zasady pracodawca ma obowiązek uwzględnienia wniosków pracownika w tym zakresie. Może odmówić tylko, jeżeli nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca musi poinformować pracownika na piśmie lub z wykorzystaniem komunikacji elektronicznej.

Nowa regulacja ma na celu nadanie dodatkowych uprawnień w zakresie czasu pracy określonym kategoriom pracowników. Pozwoli to im w łatwiejszy sposób pogodzić obowiązki pracownicze ze sprawami osobistymi.