Nowe obowiązki pracodawców w zakresie bhp
w świetle ustawy z dnia 21.11.2008 r. – o zmianie ustawy – Kodeks pracy (Dz.U.Nr 223, poz. 1460, dotyczące m.in. wyznaczenia pracowników do udzielania pierwszej pomocy i wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz ewakuacji pracowników
18 stycznia br. wchodzi w życie kolejna nowelizacja Kodeksu pracy, która wprowadza dodatkowe obowiązki pracodawców (art. 2091), m.in. w zakresie wyznaczenia pracowników do: udzielania pierwszej pomocy wykonywania czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników, zgodnie z przepisami o ochronie przeciwpożarowej Nowe uregulowania dotyczące każdego pracodawcy, bez względu na liczbę zatrudnionych w zakładzie pracy osób, wywołują liczne wątpliwości, wymagające wyjaśnienia wspólnie z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej. Dla wdrożenia wprowadzanych zmian niezbędne jest podjęcie różnorodnych działań organizatorskich i szkoleniowych przez pracodawców, jak też poniesienie przez nich określonych kosztów. Krótki okres od dnia ogłoszenia tej nowelizacji do dnia wejścia jej w życie, nie zapewnia też niezbędnego czasu na realizację nowych obowiązków.
Mając na uwadze wskazane okoliczności, Państwowa Inspekcja Pracy nie będzie prowadziła do końca stycznia br. czynności kontrolnych w zakresie realizacji przez pracodawców tych obowiązków. W tym czasie inspektorzy pracy będą podejmowali działania informacyjno-edukacyjne, szczególnie wobec małych pracodawców, w zakresie przepisów nie budzących wątpliwości. Państwowa Inspekcja Pracy zwróciła się już do MPiPS o zajęcie stanowiska w odniesieniu do niektórych treści tej nowelizacji.
Zwraca uwagę, że komunikat informuje o liberalnym podejściu organów Inspekcji wobec nowych przepisów do końca stycznia b.r. Biorąc pod uwagę fakt, że Sejm przystąpił już do opracowywania nowelizacji nowych przepisów Kodeksu pracy w ich najbardziej kontrowersyjnym fragmencie (dotyczącym obowiązku wyznaczenia pracownika do wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników), pozostaje mieć nadzieje, że obowiązywanie swego rodzaju moratorium ogłoszonego przez Głównego Inspektora Pracy zostanie przedłużone o dwa – trzy miesiące, aby sejm zdążył zakończyć pracę na nowelizacją przepisu wchodzącego w życie 18 stycznia br.
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą aktualną ofertą szkoleniową. Szczególnie mocno zachęcamy do szkoleń związanych z PIERWSZĄ POMOCĄ PRZEDLEKARSKĄ, bezpośrednio nawiązujących do nowych obowiązków pracodawcy w zakresie BHP.
Szkolenia te w lutym odbędą się w Łodzi, Poznaniu oraz Wrocławiu.