Kadry
29.11.2023 r.
3 min

Niezdolność do pracy stwierdzona zwolnieniem lekarskim wystawionym przez zagranicznego lekarza

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Kadry
29.11.2023r.
3 min

Niezdolność do pracy z powodu choroby jako zdarzenie nieprzewidywalne, może rozpocząć się w dowolnym miejscu i czasie. Może się zatem przytrafić także w trakcie urlopu wypoczynkowego czy podróży służbowej, podczas których pracownik będzie przebywał poza granicami Polski.

Dowodem na to, że pracownik nie może wykonywać pracy z powodu choroby, jest w każdym przypadku zaświadczenie lekarskie. Co do zasady ma on obowiązek zawiadomić swojego pracodawcę o przyczynach nieobecności w pracy oraz dostarczyć mu zwolnienie lekarskie w ciągu 7 dni. W Polsce dla wydawania zwolnień lekarskich przewidziane są określone formalności. W przypadku zwolnienia przygotowanego przez lekarza z kraju innego niż Polska, zgodnie z § 5 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 roku w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków, zaświadczenie takie powinno zawierać:

  • nazwę zagranicznego zakładu leczniczego lub imię i nazwisko zagranicznego lekarza,
  • datę wystawienia,
  • podpis wystawiającego,
  • początkową i końcową datę niezdolności do pracy.

Pracownik musi pamiętać, żeby uzyskać takie zaświadczenie w zagranicznej placówce medycznej. Tylko prawidłowe zaświadczenie będzie uzasadniać jego nieobecność w pracy, a także będzie stanowić podstawę wypłaty zasiłku chorobowego.

Trzeba pamiętać, że uzyskanie zagranicznego zwolnienia lekarskiego, które jest wystawione na terytorium i w językach urzędowych państw członkowskich Unii Europejskiej, jak również państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej, stron umów międzynarodowych w zakresie zabezpieczenia społecznego, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, nie wiąże się z koniecznością przedłożenia jego tłumaczenia dokonanego przez tłumacza przysięgłego. W przypadku niedołączenia tłumaczenia zaświadczenia wystawionego przez lekarza z innego państwa niż wymienione w zdaniu poprzednim wypłata zasiłku chorobowego pracownikowi nie będzie możliwa.