26.09.2011 r.
4 min

Niedługo wejdą w życie zmiany w zasadach zatrudniania niepełnosprawnych w urzędach

Ekspert PCKP

Skopiuj link
26.09.2011r.
4 min

Przepisy powszechnie obowiązujące nie regulowały dotychczas w szczególny sposób zasad dostępu pracowników niepełnosprawnych do zatrudnienia w służbie publicznej. Rozwiązania wynikające z ustawy o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz innych ustaw mają zmienić ten stan rzeczy. Mocą nowelizacji do ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej, ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych oraz ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych wprowadzony zostanie szereg przepisów, które mają stworzyć realne możliwości zwiększenia zatrudnienia niepełnosprawnych przez urzędy, w których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych, w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, jest niższy niż 6%.

W świetle nowych rozwiązań ogłoszenie o naborze będzie musiało zawierać informację o tym czy w miesiącu poprzedzającym datę upublicznienia ogłoszenia wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w urzędzie wynosi co najmniej 6%. Jeśli wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych, w miesiącu poprzedzającym datę upublicznienia ogłoszenia o naborze, był niższy niż 6%, pierwszeństwo w zatrudnieniu będzie przysługiwało osobie niepełnosprawnej, o ile znajdzie się wśród pięciu najlepszych kandydatów wyłonionych w toku naboru i przedstawionych dyrektorowi generalnemu urzędu celem zatrudnienia.

Zasada pierwszeństwa osób niepełnosprawnych w nawiązaniu stosunku pracy na stanowisku urzędniczym w urzędzie podlegającym ustawie o służbie cywilnej znajdzie również zastosowanie w przypadku konieczności ponownego obsadzenia tego samego stanowiska pracy w ciągu 3 miesięcy od dnia nawiązania stosunku pracy z osobą wyłonioną w drodze naboru. W takiej sytuacji możliwe będzie zatrudnienie na tym samym stanowisku innej osoby spośród wyłonionych uprzednio kandydatów. Jeśli jednak wskaźnik zatrudnienia w urzędzie osób niepełnosprawnych w miesiącu poprzedzającym datę upublicznienia ogłoszenia o naborze, jest niższy niż 6%, pierwszeństwo w zatrudnieniu przysługiwać będzie osobie niepełnosprawnej.

Do ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych zostanie dodany art. 3a, zgodnie z którym jeżeli w urzędzie wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym następuje zatrudnienie, jest niższy niż 6%, pierwszeństwo w zatrudnieniu przysługuje osobie niepełnosprawnej, o ile spełnia wymagania na dane stanowisko. Odmiennie niż ma to miejsce w odniesieniu do podmiotów stosujących ustawę o służbie cywilnej szczegółowy sposób realizacji wskazanej powyżej zasady pozostawiony pozostanie kierownikowi urzędu.

Do ustawy o pracownikach samorządowych dodane zostaną natomiast rozwiązania bardzo podobne w kształcie do zmian w ustawie o służbie cywilnej. I tak jeśli w jednostce wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w miesiącu poprzedzającym datę upublicznienia ogłoszenia o naborze, jest niższy niż 6%, pierwszeństwo w zatrudnieniu na stanowiskach urzędniczych, z wyłączeniem kierowniczych stanowisk urzędniczych, przysługuje osobie niepełnosprawnej, o ile znajduje się w gronie 5 najlepszych kandydatów wyłonionych w toku postępowania naborowego.
Zasada pierwszeństwa w nawiązaniu stosunku pracy na stanowisku urzędniczym osób niepełnosprawnych w jednostce stosującej ustawę o pracownikach samorządowych znajdzie również zastosowanie w przypadku konieczności ponownego obsadzenia tego samego stanowiska pracy w ciągu 3 miesięcy od dnia nawiązania stosunku pracy z osobą wyłonioną w drodze naboru. W takiej sytuacji możliwe będzie zatrudnienie na tym samym stanowisku innej osoby spośród wyłonionych uprzednio kandydatów, ale jeśli w jednostce wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w miesiącu poprzedzającym datę upublicznienia ogłoszenia o naborze, jest niższy niż 6%, pierwszeństwo w zatrudnieniu na stanowiskach urzędniczych przysługiwać będzie osobie niepełnosprawnej.