28.05.2009 r.
3 min

Nadchodzi rewolucja w europejskim VAT

Ekspert PCKP

Skopiuj link
28.05.2009r.
3 min

"Musimy zapomnieć o tym, czego przez pięć lat naszej obecności w UE nauczyliśmy się o opodatkowaniu VAT-em transakcji przeprowadzanych między firmami z różnych krajów Wspólnoty" – uważają specjaliści. Wszystko za sprawą nowych dyrektyw unijnych.

Do końca roku wszystkie kraje UE muszą się do nich dostosować. Z początkiem przyszłego roku zmienią się więc przede wszystkim zasady wewnątrzwspólnotowego opodatkowania usług. Dziś miejsce opodatkowania usług świadczonych między dwoma firmami z dwóch różnych krajów UE zależy od rodzaju tych usług. To opodatkowanie może mieć miejsce albo w kraju usługodawcy, albo usługobiorcy. Firmy mają z tym kłopot. Często, ustalając miejsce opodatkowania usługi, muszą się odwoływać do statystycznych klasyfikacji usług.
 
Od nowego roku to się zmieni. Wedle generalnej zasady usługi będą opodatkowane w kraju, w którym siedzibę ma nabywająca je firma. Jeśli jednak usługobiorca nie jest podatnikiem, usługa będzie opodatkowana w kraju, gdzie mieści się siedziba usługodawcy. W przypadku niektórych rodzajów usług nowe zasady ustalania miejsca opodatkowania wejdą jednak z opóźnieniem – dla usług związanych z kulturą i nauką od 1 stycznia 2011 r., dla usług polegających na wynajmie środków transportu od początku 2013 r., a w przypadku usług elektronicznych i telekomunikacyjnych od 2015 r.

Unia chce też lepiej walczyć z oszustwami w podatku VAT. Stąd zmiana zasad sporządzania tzw. informacji podsumowujących. Informacje to zestawienia transakcji wewnątrzwspólnotowych. Dziś firmy sporządzają je raz na kwartał. Od nowego roku będą to robić co miesiąc. Tylko w przypadku niewielkich obrotów towarowych państwa członkowskie będą się mogły zgodzić, by firmy przygotowywały informacje raz na kwartał.

Zmienią się także zasady występowania o zwrot VAT. Nasze firmy będą się ubiegać o zwrot zagranicznego VAT, składając wnioski poprzez specjalny portal elektroniczny do swojego, polskiego urzędu skarbowego. Stamtąd wniosek trafi do właściwego kraju. Kraje członkowskie będą mogły określać, w jakich językach muszą być sporządzone kierowane do nich wnioski. Na zwrot VAT zagraniczny fiskus będzie miał sześć miesięcy.

źródło: GW

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą aktualną propozycją szkoleniową >>