Ubezpieczony, będący pracownikiem, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i ubezpieczeniu chorobowemu. Gdy pracownik ulegnie wypadkowi przy pracy, to będą mu przysługiwały świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego. Może z nich korzystać bez okresu wyczekiwania.
Zgodnie z art. 3 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. Dodatkowo ustawodawca wskazał, że zdarzenie takie, aby mogło być traktowane jako wypadek przy pracy, musi zaistnieć:
- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;
- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;
- w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
Co do zasady, warunkiem nabycia prawa do zasiłku chorobowego jest podleganie przez określony prawem czas ubezpieczeniu. W przypadku świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego okres wyczekiwania nie ma zastosowania.
Warto zwrócić uwagę, że na podstawie art. 4 ust. 3 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, świadczenia z ubezpieczenia chorobowego przysługują również bez okresu wyczekiwania, jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy.