27.03.2009 r.
3 min

Nabycie prawa do emerytury jako przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę

Ekspert PCKP

Skopiuj link
27.03.2009r.
3 min


Spełnienie przez pracownika warunków do nabycia prawa do emerytury jest społecznie usprawiedliwioną przesłanką jego wyboru do zwolnienia z pracy w ramach racjonalizacji zatrudnienia – wyrok SN z dnia 3 grudnia 2003r. sygn. akt I PK 80/03.

W dobie kryzysu wielu pracodawców podejmuje działania zmierzające do redukcji kosztów zatrudnienia. Jeśli inne metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów są zmuszania do ostateczności, czyli redukcji etatów.

Przywołane powyżej wyroki przez długi czas traktowane były jako przyzwolenie na swobodne wypowiadanie umów o pracę z powołaniem się na osiągnięcie przez pracownika uprawnień emerytalnych.
 
Pracodawcy postępując w ten sposób uznawali za sprawiedliwe rozwiązanie stosunku pracy w pierwszym rzędzie z pracownikami, którzy są uprawnieni do otrzymywania świadczeń emerytalnych, a więc mają inne oprócz wynagrodzenia, środki utrzymania.

Analizując aktualny stan prawny
należy jednak zwrócić uwagę na orzeczenie SN z dnia 19 marca 2008r. sygn. akt I PK 219/07 zgodnie z którym, „osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury nie uzasadnia wypowiedzenia stosunku pracy, ponieważ zdarzenia te nie wiążą się z pracą, a w szczególności nie wskazują na nieprzydatność pracownika lub istnienie, związanego z racjonalizacją zatrudnienia, interesu pracodawcy w rozwiązaniu stosunku pracy.”

Zacytowane orzeczenie dezaktualizuje więc pogląd wyrażony w orzeczeniu SN z dnia 27 lipca 2003r.

Obecnie uzasadnienie wypowiedzenia pracownikom w wieku emerytalnym, posiadającym prawo do emerytury, powinno zatem odwoływać się do obiektywnych i weryfikowalnych przyczyn leżących po stronie pracownika lub pracodawcy, jak np.: niewłaściwe wykonywanie obowiązków, długotrwałe nieobecności w pracy.

Aktualność nadal zachowuje natomiast teza wyrażona w orzeczeniu z dnia 3 grudnia 2003r., w którym to SN odniósł się do typowania pracowników do zwolnienia z uwzględnieniem takiej okoliczności jak nabycie uprawnień emerytalnych.

Należy jednak zaznaczyć, że dopuszczalne jest uwzględnienie emerytalnego argumentu przy rozwiązywaniu stosunku pracy, ale wyłącznie jeśli wypowiedzenie uzasadnia tak przyczyna jak redukcja zatrudnienia w zakładzie czy też ograniczenie działalności zakładu.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą aktualną propozycją szkoleniową związaną z powyższą tematyką.