27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Prawo Pracy
26.07.2022 r.
1 min

Na jakie badania lekarskie należy skierować pracownika, którego przywrócono do pracy?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Prawo Pracy
26.07.2022r.
1 min

Z jednej strony, ze względu na długotrwałe postępowanie, od momentu zakończenia wykonywania pracy przez pracownika mogło upłynąć sporo czasu, z drugiej zaś strony skutek wydanego orzeczenia przywracającego pracownika do pracy jest taki, jakby do ustania zatrudnienia nigdy nie doszło.

Badania lekarskie dzielimy na wstępne, kontrolne i okresowe. Wstępnym badaniom lekarskim należy poddać osoby przyjmowane do pracy. Pracownik, który został przywrócony do pracy, nie zostaje przyjęty „od nowa”, gdyż wyrok przywracający go do pracy jest traktowany tak, jakby do ustania zatrudnienia nigdy nie doszło. Nie dochodzi więc do nowego zatrudnienia, więc nie ma podstaw do poddawania wstępnym badaniom lekarskim. Obowiązek skierowania na kontrolne badania profilaktyczne dotyczy pracownika, który z powodu choroby był niezdolny do pracy przez okres dłuższy niż 30 dni. Zatem nie ma podstaw, aby kierować pracownika na takie badania. Jeśli chodzi natomiast o badania okresowe to te są przeprowadzane w terminach wskazanych w uprzednich orzeczeniach lekarskich. Jeżeli zatem po przywróceniu do pracy pracownik nadal ma aktualne okresowe badania lekarskie, nie trzeba go ponownie im poddawać.

Jedyną okolicznością uzasadniającą skierowanie pracownika powracającego do pracy na badania lekarskie jest zmiana warunków pracy na stanowisku, na którym pracownik świadczył i będzie świadczył pracę.