24.04.2020 r.
4 min

Na ile dni do przodu, a na ile wstecz lekarz ma prawo wystawić zaświadczenie lekarskie?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
24.04.2020r.
4 min

Niejednokrotnie wątpliwość budzi początek orzeczonego w zaświadczeniu lekarskim okresu, który często nie jest tożsamy z dniem jego wystawienia. Z uwagi na inkubację choroby i fakt, iż ubezpieczony mógł rozchorować się przed dniem przeprowadzonego przez lekarza badania, ustawodawca dopuszcza wcześniejsze wystawienie zaświadczenia lekarskiego, nawet do 3 dni wstecz. Nie można również wykluczyć sytuacji, kiedy w związku z długotrwałą niezdolnością do pracy następna zaplanowana wizyta lekarska z przyczyn losowych nie może się odbyć i zostaje przełożona na najbliższy termin, nie późniejszy, niż w kolejne trzy dni kalendarzowe. Może się jednak zdarzyć, że zwolnienie lekarskie zostanie wystawione z okresem rozpoczynającym się na kilka dni po odbytej wizycie, bowiem zgodnie z obowiązującymi przepisami zaświadczenie lekarskie orzekające czasową niezdolność do pracy może również zostać wystawione do 4 dni do przodu. Następuje to w ściśle określonych przypadkach, a mianowicie kiedy bezpośrednio po dniu badania przypadają dni wolne od pracy, bądź konieczne jest przeprowadzenie badania lekarskiego w okresie niezdolności orzeczonej wcześniejszym zaświadczeniem lekarskim, np. gdy lekarz nie będzie obecny w wyznaczonym terminie, ale może przeprowadzić badanie w terminie wcześniejszym, kiedy również dyżuruje.

Od wyżej wymienionych zasad występują jednak wyjątki, np. pobyt w szpitalu, gdzie zaświadczenie lekarskie zostanie wystawione dopiero po wypisaniu ubezpieczonego z placówki leczniczej. W takim przypadku należy uznać, iż zwolnienie lekarskie zostało wystawione prawidłowo. Zwolnienie na okres dłuższy, niż 3 dni wstecz może wystawić także lekarz psychiatra w przypadku stwierdzenia lub podejrzenia zaburzeń psychicznych ograniczających zdolność ubezpieczonego do oceny własnego postępowania. Jeżeli ubezpieczony doręczy ZUS ZLA z niezdolnością do pracy orzeczoną na dłużej, niż 3 dni wstecz, o potwierdzenie prawidłowości wystawionego dokumentu w formie pisemnej można wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Sprawa rozwiąże się samoistnie jeśli zaświadczenie lekarskie zostanie wystawione elektronicznie, a okres orzeczonej w nim niezdolności do pracy przypadającej przed dniem wystawienia będzie dłuższy niż 3 dni i nie będzie związany z pobytem w szpitalu lub orzeczoną chorobą psychiatryczną.

W takim przypadku zaświadczenie lekarskie zostanie poddane weryfikacji. Płatnik zasiłku otrzyma na swoim profilu informację, czy zaświadczenie zostało pozytywnie zweryfikowane i zasiłek za okres dłuższy, niż 3 dni wstecz jest należny. Zaświadczenie to zostanie podzielone na dwa okresy – bieżący, nie dłuższy niż 3 dni poprzedzające dzień badania uprawniający do wypłaty zasiłku oraz wsteczny – dłuższy niż 3 dni poprzedzające wizytę, za który należy wypłacić zasiłek tylko w przypadku uzyskania informacji „wsteczne – uzasadnione medycznie” jaką po weryfikacji płatnik zasiłku otrzyma na ZUS PUE.

Źródło: Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10.11.2015 r. w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim ( Dz.U. z 2015 r. poz. 2013) ust. 88 – 92 komentarza do ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2017 r. poz. 1368 ze zm.)