23.05.2013 r.
5 min

Na czym będzie polegał urlop rodzicielski?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
23.05.2013r.
5 min

Z urlopu rodzicielskiego zarówno ojciec jak i matka będą mogli skorzystać
w dwóch sytuacjach:

Urlop rodzicielski będzie mógł być wykorzystywany zarówno przez matkę jak i ojca bezpośrednio po wykorzystanym urlopie macierzyńskim.

Urlop ten będzie przysługiwał w wymiarze 26 tygodni, niezależnie od liczby dzieci urodzonych w czasie porodu.

Zasadą będzie udzielenie urlopu rodzicielskiego jednorazowo, w pełnym wymiarze. Ustawodawca przewiduje również możliwość podziału urlopu rodzicielskiego. W takim przypadku urlop będzie mógł być podzielony maksymalnie na 3 części. Każda z części nie będzie mogła być krótsza niż
8 tygodni. W przypadku dzielenia urlopu na części, poszczególne części będą musiały przypadać bezpośrednio jedna po drugiej, w wymiarze wielokrotności tygodnia.

Istotnym jest, że z urlopu rodzicielskiego będą mogli korzystać oboje rodzice razem. W takiej sytuacji urlop nie będzie mógł jednak przekroczyć wymiaru
26 tygodni.

Urlop będzie udzielany na pisemny wniosek pracownika, składany z 14-dniowym wyprzedzeniem, który będzie dla pracodawcy wiążący. W wniosku trzeba będzie wskazać: termin zakończenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a w przypadku gdy wniosek będzie dotyczył kolejnej części urlopu rodzicielskiego trzeba będzie wskazać termin zakończenia poprzedniej części tego urlopu oraz okres dotychczas wykorzystanego urlopu. Ponadto pracownik składając wniosek będzie musiał do niego dołączyć pisemne oświadczenie o braku zamiaru korzystania z urlopu przez okres wskazany w wniosku przez drugiego z rodziców dziecka albo w okresie, w którym drugi z rodziców dziecka zamierza korzystać z tego urlopu w okresie objętym wnioskiem.

Urlop rodzicielski będzie mógł być wykorzystywany przez ojca
po zrezygnowaniu przez matkę z jego wykorzystywania w całości lub
w części, jeżeli uprzednio zadeklarowała ona 14 dni po porodzie,
że wykorzysta bezpośrednio po urlopie macierzyńskim dodatkowy urlop macierzyński, a następnie urlop rodzicielski w pełnym wymiarze.

W sytuacji gdy pracownica będzie chciała skorzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim najpierw z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a po nim
z urlopu rodzicielskiego, wystarczającym będzie złożenie przez nią jednego wniosku, nie później niż 14 dni po porodzie.

Złożenie jednego wniosku o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a bezpośrednio po nim urlopu rodzicielskiego, nie będzie wyłączało możliwości zrezygnowania przez pracownicę z urlopu rodzicielskiego w całości lub w części i jej powrotu do pracy. W tym celu pracownica będzie musiała złożyć pracodawcy pisemny wniosek na 14 dni przed przystąpieniem do pracy.

Rezygnacja przez pracownicę z urlopu rodzicielskiego w całości lub w części, otworzy możliwość skorzystania z tego urlopu pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko – odpowiednio w całości lub w części, w zależności od tego w jakim zakresie matka zrezygnuje z urlopu rodzicielskiego. Ojciec będzie składał wówczas wiążący dla pracodawcy wniosek, przy czym obowiązek ten powinien zostać dopełniony na 14 dni przed rozpoczęciem korzystania
z urlopu rodzicielskiego.

Pracownik, będący ojcem wychowującym dziecko, będzie mógł również zrezygnować z korzystania z części tego urlopu, informując na piśmie pracodawcę 14 dni przed powrotem do pracy. Wówczas matka będzie mogła skorzystać z pozostałej części tego urlopu. W przypadku rezygnacji przez jednego z rodziców z wykorzystywania urlopu rodzicielskiego w całości lub w części, urlop będzie udzielany drugiemu z rodziców według ogólnych zasad, tj. jednorazowo lub w częściach, z których każda nie będzie mogła być krótsza niż 8 tygodni, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej, w wymiarze wielokrotności tygodnia.

Za czas korzystania z urlopu rodzicielskiego pracownikowi będzie przysługiwał zasiłek macierzyński w wysokości co do zasady 60% podstawy wymiary zasiłku. Zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku będzie natomiast uprawnionemu przysługiwał, w przypadku gdy matka zdecyduje się na wykorzystywanie urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze 26 tygodni już 14 dni po porodzie bezpośrednio po dodatkowym urlopie macierzyńskim udzielonym bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.

Planowane zmiany mają wejść w życie z dniem 17 czerwca 2013r. Czas pokaże, które z zaproponowanych rozwiązań zostaną wprowadzone do przepisów powszechnie obowiązujących.

Zobacz szkolenia: