28.08.2020 r.
2 min

Minimalny okres zatrudnienia wymagany do skorzystania z prawa do urlopu wychowawczego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
28.08.2020r.
2 min

Ustawodawca odniósł się nie do stażu pracy u pracodawcy, u którego pracownik wnioskuje o udzielenie urlopu, ale do ogólnego stażu pracy. Okres sześciu miesięcy pracy obliczany jest zatem przez zsumowanie wszystkich okresów zatrudnienia z wszystkich dotychczasowych zakładów pracy i to bez względu na wymiar czasu pracy, sposób ustania tych stosunków pracy oraz przerwy w zatrudnieniu (por. uchwała Sądu Najwyższego w składzie siedmiu sędziów z 22 lutego 1979 r., sygn. akt V UZP 7/78). Co ważne, sześciomiesięczny okres zatrudnienia nie musi przypadać bezpośrednio przed urodzeniem dziecka. Przykładowo, jeśli kobieta podejmie pierwszą pracę po urodzeniu dziecka, po przepracowaniu 6 miesięcy nabędzie prawo do urlopu wychowawczego, z którego będzie mogła skorzystać w okresie do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6 lat.

"Do okresu zatrudnienia uprawniającego do uzyskania urlopu wychowawczego wlicza się także okres urlopu macierzyńskiego, jak również okresy, w których pracownik nie świadczył pracy z powodu choroby" – tak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 21 marca 2007 r., sygn. akt II SA/GD 618/06. Również "okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych wlicza się do okresu zatrudnienia pracowniczego, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wychowawczego" (por. wyrok Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 18 czerwca 1998 r., sygn. akt III AUA 296/98).

Z drugiej strony do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia, wymaganego do nabycia prawa do urlopu wychowawczego, nie podlegają zaliczeniu okresy świadczenia pracy na podstawie umów cywilnoprawnych (umowy zlecenie, umowy o dzieło), a także okresy prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej.

Do wymaganego okresu zatrudnienia nie wlicza się również okresu urlopu bezpłatnego.