Zgodnie z jego treścią minimalne wynagrodzenie za pracę w 2021 roku wyniesie 2 800 złotych, a minimalna stawka godzinowa 18,30 złotych.
Według szacunków podwyżkę otrzyma 1,7 mln pracowników. Wzrost minimalnego wynagrodzenia oraz minimalnej stawki godzinowej obejmie około 2 miliony pracodawców, którzy poniosą wyższe koszty związane z wypłatą wynagrodzeń (głównie będą to mikroprzedsiębiorcy).
Przedstawiciele pracodawców oceniają, że w okolicznościach pandemii tak znaczący wzrost stanowił będzie zbyt duże obciążenie dla przedsiębiorców. Wielu z nich nadal boryka się z problemami finansowymi wywołanymi lockdownem, a kolejne miesiące mogą być walką o przetrwanie. W dalszym ciągu bardziej potrzebują oni wsparcia niż dodatkowych obciążeń.
Z wskazanych wyżej względów, wielu analityków ocenia, że pierwsze miesiące przyszłego roku mogą przynieść w najlepszym przypadku redukcję etatów, a w gorszym zwolnienia, zwiększenie bezrobocia, pogłębienie szarej strefy. Ponadto wzrost kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa pociągnie za sobą wzrost cen towarów i usług. Wszystko to odbije się znacząco na funkcjonowaniu gospodarki.