27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

ZUS
04.06.2023 r.
3 min

Mały ZUS plus możliwy przez dodatkowe 12 miesięcy?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
ZUS
04.06.2023r.
3 min

Z „Małego ZUS plus” mogą korzystać przedsiębiorcy, których przychód z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, jeżeli była prowadzona przez cały poprzedzający rok, nie przekraczał kwoty 120 000 złotych. Jeżeli działalność była prowadzona przez część roku, to limit przychodów należy określić proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności.

Oprócz wskazanego kryterium dochodowego przedsiębiorcy muszą spełnić następujące przesłanki:

  • muszą prowadzić działalność w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni (tzn. podlegać ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej przez co najmniej 60 dni);
  • w poprzednim roku nie mogli rozliczać się w formie karty podatkowej i jednocześnie korzystać ze zwolnienia sprzedaży z podatku VAT;
  • nie podlegają ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu również z tytułu innej działalności gospodarczej;
  • nie wykonywać w ramach działalności gospodarczej tych samych zadań, które były wykonywane dla byłego bądź obecnego pracodawcy jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym;
  • nie spełniają warunków do opłacania „preferencyjnych składek”, tj. składek od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia.

Zgodnie z procedowaną zmianą omawianych przepisów: ubezpieczony, który w 2023 roku ustalał podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe na zasadach określonych w art. 18c [tzw. Mały ZUS plus], zachowuje prawo do ustalania podstawy wymiaru składek na dotychczasowych zasadach przez okres dodatkowych 12 miesięcy kalendarzowych. Tak stanowi art. 112a ust. 1, który ma zostać dodany do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Ponadto, ubezpieczony, który w 2023 roku osiągnął limit 36 miesięcy kalendarzowych i przed dniem 1 sierpnia 2023 roku ustalał podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w sposób inny niż określony w art. 18c, uzyskuje prawo do ustalania podstawy wymiaru składek na zasadach określonych w art. 18c przez okres dodatkowych 12 miesięcy kalendarzowych. W takich okolicznościach powinien wyrejestrować się z dotychczasowych ubezpieczeń i zgłosić ponownie z właściwym kodem do 31 grudnia 2023 roku.

Powyższa nowelizacja została dodana do ustawy o świadczeniu wspierającym z inicjatywy przez Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii wskazują, że ma to przeciwdziałać rosnącym kosztom prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

Ustawa została uchwalona przez Sejm. Teraz trafi do Senatu. Jeśli przejdzie całą drogę ustawodawczą to nowe przepisy mają wejść w życie od 1 sierpnia 2023 roku.