05.02.2016 r.
2 min

Liczebność służby bhp

Ekspert PCKP

Skopiuj link
05.02.2016r.
2 min

Strukturę służby bhp określa § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2.09.1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 1997 r. Nr 109, poz. 704 ze zm.), zgodnie z którym liczbę pracowników służby bhp ustala pracodawca, biorąc pod uwagę stan zatrudnienia oraz występujące w zakładzie warunki pracy i związane z nimi zagrożenia zawodowe, a także uciążliwości pracy.

Przy czym pracodawca zatrudniający od 100 do 600 pracowników jest zobowiązany utworzyć wieloosobową lub jednoosobową komórkę służby bhp albo zatrudnić w tej komórce pracownika służby bhp na niepełnym etacie. Natomiast pracodawca zatrudniający ponad 600 pracowników jest zobowiązany zatrudnić na pełnym etacie co najmniej 1 pracownika służby bhp na każdych 600 pracowników.

Tym samym, liczba pracowników służby bhp powinna rosnąć proporcjonalnie do liczebności załogi. W literaturze tematu za przeważający należy uznać pogląd, zgodnie z którym analizowany przepis wymaga zatrudnienia co najmniej jednego pracownika służby bhp w przeliczeniu na każdą rozpoczętą 600-kę zatrudnionych pracowników, a nie na każdą pełną 600-osobową grupę pracowników.

Mając na uwadze stan załogi wskazany w zapytaniu (790 pracowników) wymaganym byłoby zatrudnienie co najmniej dwóch pracowników służby bhp. Konieczność zatrudnienia kolejnego – trzeciego pracownika służby bhp pojawi się z chwilą zatrudnienia 1.201 pracownika.

Poza tym należy pamiętać, że niezależnie od powyższego, inspektor pracy w drodze decyzji nakazowej może zobowiązać pracodawcę do zwiększenia liczby pracowników służby bhp powyżej wskazanych wielkości, jeżeli jest to uzasadnione stwierdzonymi zagrożeniami zawodowymi (zob. art. 23711 § 4 kodeksu pracy).
 

""