21.04.2016 r.
3 min

Liczba godzin opieki nad dzieckiem (art. 188 KP) przy zmianie wymiaru etatu

Ekspert PCKP

Skopiuj link
21.04.2016r.
3 min

Zgodnie z art. 188 KP, pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia, decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym. Zwolnienie od pracy udzielane w wymiarze godzinowym, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.

Przytoczony przepis nie zawiera żadnych wskazówek, które byłyby pomocne przy ustaleniu wymiaru należnego zwolnienia w sytuacji przedstawionej w zapytaniu. Próbę rozstrzygnięcia tego problemu podjęło Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w stanowisku z dnia 13.01.2016 r. Zdaniem Resortu, przy zmianie wymiaru etatu należy oddzielnie ustalić liczbę godzin zwolnienia od pracy przysługujących dla danego etatu, uwzględniając przy tym liczbę godzin już wykorzystanych przed zmianą etatu, przez ich odjęcie od przysługującej puli godzin zwolnienia na aktualnym etacie.   

Odnosząc powyższe do przypadku przedstawionego w zapytaniu – stwierdzamy, że w okresie zatrudnienia na pełnym etacie (od 01.01. do 31.03.2016 r.) pracownik miał prawo do 16 godzin zwolnienia od pracy, z którego wykorzystał 6 godzin.

Przy zatrudnieniu na 1/2 etatu zwolnienie od pracy w trybie 188 KP przysługuje w wymiarze 8 godzin (16 godzin x 1/2 etatu) w skali roku kalendarzowego. Uwzględniając fakt, że przed zmianą etatu pracownik, o którym mowa w zapytaniu już wykorzystał 6 godzin zwolnienia – do końca tego roku będzie mógł jeszcze skorzystać z omawianego uprawnienia w wymiarze 2 godzin (8 – 6 = 2).

W przypadku, gdyby sytuacja przedstawiona w zapytaniu była odwrotna, tzn. gdyby pracownik najpierw pracował na 1/2 etatu i wykorzystał w tym okresie 6 godzin zwolnienia (z 8 godzin przysługujących na tym etacie), a następnie przeszedł na pełny etat, na którym miałby prawo do 16 godzin zwolnienia, to po zmianie etatu mógłby jeszcze skorzystać z 10 godzin przedmiotowego uprawnienia (16 – 6 = 10).

""