01.03.2022 r.
4 min

Legalizacja pobytu i pracy obywateli Ukrainy

Ekspert PCKP

Skopiuj link
01.03.2022r.
4 min

Obywatele Ukrainy mogą obecnie wjechać do Polski na podstawie:

  • paszportu biometrycznego, w ramach ruchu bezwizowego,
  • wizy krajowej lub wizy Schengen albo wizy z oznaczeniem D lub C, lub dokumentu pobytowego wydanego przez inne państwo Schengen;
  • ważnego zezwolenia na pobyt czasowy, pobyt stały, pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej i ważnej karty pobytu;
  • wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej, złożonego Straży Granicznej;
  • decyzji komendanta placówki Straży Granicznej udzielanej podczas przekraczania granicy (zgoda jest udzielania obecnie na 15 dni).

Osoby, które posiadają paszport biometryczny lub wizę uprawniającą do pracy mogą w Polsce podjąć pracę. Najszybszą drogą jest zarejestrowanie dla nich w powiatowym urzędzie pracy właściwym dla miejsca wykonywania pracy oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy. Co do zasady urzędy załatwiają taką sprawę w ciągu 7 dni roboczych. Opłata za rejestrację oświadczenia wynosi 30 zł. Od 29 stycznia 2022 roku oświadczenie może być rejestrowane na okres nieprzekraczający 2 lat. Ponadto zniesiony został również okres rozliczeniowy.

Jeżeli obywatel Ukrainy posiada zezwolenie na pobyt w związku z pracą (u konkretnego pracodawcy) lub innego rodzaju decyzję uprawniającą go do pobytu na terytorium RP, na podstawie której może pracować bez zezwolenia na pracę również może podjąć zatrudnienie.

Osoba, która uzyska status uchodźcy może wykonywać pracę na terytorium naszego kraju bez spełnienia dodatkowych wymogów w postaci rejestracji oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy w powiatowym urzędzie pracy, bądź uzyskania zezwolenia na pracę. Wyjątek ten wynika bowiem z art. 87 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zgodnie z jego treścią, cudzoziemiec jest uprawniony do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli posiada status uchodźcy nadany w Rzeczypospolitej Polskiej. Cudzoziemcowi nadaje się status uchodźcy, jeżeli na skutek uzasadnionej obawy przed prześladowaniem w kraju pochodzenia z powodu rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych lub przynależności do określonej grupy społecznej nie może lub nie chce korzystać z ochrony tego kraju. (art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 roku o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej).

Wniosek o ochronę międzynarodową co do zasady cudzoziemiec składa przy przekraczaniu granicy. W obecnych okolicznościach, ze względu na dużą ilość osób oczekujących na przekroczenie granicy nie praktykuje się składania wniosku w tym zakresie na granicy. Procedura uchodźcza toczy się przed Szefem Urzędu do spraw Cudzoziemców. Jest ona jednak długotrwała, a przez okres 6 miesięcy cudzoziemiec nie może podjąć pracy. Przebywa on albo w otwartym ośrodku dla cudzoziemców albo poza nim, otrzymując w tym czasie środki (niewielkie) na podstawowe utrzymanie.

Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Marlena Maląg, we wtorek zapowiedziała uproszczenie procedur dotyczących zatrudniania cudzoziemców i zmniejszenie formalności z tym związanych. Z informacji wynika, że obywatel Ukrainy, który przy przekraczaniu granicy otrzyma pieczątkę w paszporcie poświadczającą wjazd do Polski i zalegalizuje pobyt będzie mógł zostać zatrudniony przez przedsiębiorcę, który jedynie będzie musiał poinformować urząd pracy o zamiarze zatrudnienia.