10.12.2021 r.
4 min

Łączenie urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy

Ekspert PCKP

Skopiuj link
10.12.2021r.
4 min

„Uprawnienie to ma na celu ułatwienie pracownikom łączenia życia rodzinnego i zawodowego. Jego wprowadzenie ma też ułatwić powrót rodzica opiekującego się dzieckiem na rynek pracy. Z drugiej strony jest też korzystne dla pracodawcy, który może liczyć na wcześniejszy powrót pracownika do pracy, co jest istotne zwłaszcza na stanowiskach wymagających specjalistycznych kwalifikacji.” (por. Kodeks pracy. Komentarz, red. dr hab. Krzysztof Walczak)

„[…] nie chodzi tu o podjęcie dodatkowego zatrudnienia – jak w przypadku art. 1862 KP – ale o pracę wcześniej wykonywaną. Z tego powodu komentowany przepis akcentuje, że urlop rodzicielski udzielany jest na pozostałą część etatu. Z treści przepisu nie wynika wprost, że pracownik musi podjąć zatrudnienie na tym samym stanowisku, co przed rozpoczęciem urlopu. Jednak trzeba przyjąć, że chodzi o pracę wykonywaną przed powstaniem prawa do urlopu rodzicielskiego. Pominąwszy wykładnię funkcjonalną, przemawia za tym treść § 2. Z przepisu tego wynika bowiem, że organizacja lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika stanowi przesłankę negatywną dla roszczenia pracownika. Skoro więc przepis odnosi się do "pracy wykonywanej przez pracownika", to musi to być rozumiane w ten sposób, że chodzi o pracę wynikającą z wiążącego strony stosunku pracy.” (por. Kodeks pracy. Regulacje Covid-19 w prawie pracy. Komentarz, red. prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk)

Jak stanowi art. 1821f § 1 kodeksu pracy: łączenie korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu skutkuje wydłużeniem urlopu rodzicielskiego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu lub jego części. W okresie, o jaki nastąpiło wydłużenie urlopu rodzicielskiego, pracownik może dalej świadczyć pracę w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takiej sytuacji również następuje proporcjonalne wydłużenie urlopu rodzicielskiego. Łączenie wykonywania pracy i korzystania z urlopu rodzicielskiego nie może trwać dłużej niż:

  • 64 tygodnie – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy porodzie;
  • 68 tygodni – w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.

Pracownik, który chce korzystać z omawianej instytucji jest zobowiązany złożyć pisemny wniosek w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy. Do wniosku dołącza dokumenty określone w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków z dnia 8 grudnia 2015 roku. Zgodnie z § 20 tego rozporządzenia taki wniosek musi zawierać:

  1. imię i nazwisko pracownika;
  2. określenie wymiaru czasu pracy;
  3. wskazanie okresu, w którym pracownik zamierza łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego lub jego części z wykonywaniem pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy;
  4. oświadczenie pracownika o zamiarze łączenia części urlopu rodzicielskiego powstałej w wyniku proporcjonalnego wydłużenia tego urlopu z pracą w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy, z określeniem wymiaru czasu pracy, albo o braku takiego zamiaru.

Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika, chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca informuje pracownika na piśmie.

W przypadku łączenia świadczenia pracy z korzystaniem z urlopu rodzicielskiego pracownikowi będzie przysługiwało wynagrodzenie za pracę ustalone proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w jakim wykonywana jest praca oraz zasiłek macierzyński proporcjonalny do wymiaru czasu pracy, w jakim pracownik korzysta z urlopu rodzicielskiego.