03.02.2014 r.
2 min

Łączenie pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy z korzystaniem z urlopu wychowawczego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
03.02.2014r.
2 min

Aby skorzystać z prawa do obniżonego wymiaru czasu pracy pracownik musi mieć zatem co najmniej 6 miesięczny staż pracy, niekoniecznie u pracodawcy, u którego będzie korzystał z urlopu wychowawczego. Ponadto z prawa tego może korzystać tylko w okresie, w którym mógłby skorzystać z urlopu wychowawczego, tj. do ukończenia przez dziecko 5 roku życia i tylko w okresie 35 miesięcy (36 miesięcy), czyli pełnego wymiaru urlopu wychowawczego.

Dla skorzystania z obniżonego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym pracownik mógłby korzystać z urlopu wychowawczego, niezbędny jest pisemny wniosek, który jest dla pracodawcy wiążący. Wniosek powinien być złożony przez pracownika co najmniej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Jeżeli pracownik uchybi temu terminowi, nie zwalnia to pracodawcy z obowiązku uwzględnienia wniosku. W takim przypadku pracodawca obniża pracownikowi wymiar czasu pracy nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku.

Podkreślenia wymaga fakt, że pracownik może świadczyć pracę w obniżonym wymiarze jedynie u pracodawcy, u którego miałby prawo do korzystania z urlopu wychowawczego.

Istotnym jest, że pracownik może świadczyć pracę w obniżonym wymiarze czasu pracy, jednak nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy.

W konsekwencji obniżenie wymiaru czasu pracy powoduje obniżenie wynagrodzenia pracownika (proporcjonalnie do obniżonego wymiaru czasu pracy).

Należy również pamiętać, że w okresie korzystania z obniżonego wymiaru czasu pracy pracownik pozostaje pod ochroną przed rozwiązaniem z nim umowy o pracę przez pracodawcę jedynie w okresie 12 miesięcy od dnia złożenia wniosku, a nie przez cały czas, w którym mógłby korzystać z normalnego urlopu wychowawczego, nie połączonego z wykonywaniem pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy.