16.12.2013 r.
3 min

Kwoty wolne od potrąceń na przełomie roku kalendarzowego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
16.12.2013r.
3 min

Potrącenia według kodeksu pracy

Jednym z filarów tzw. ochrony wynagrodzenia z pracę – obok zakazu zrzeczenia się wynagrodzenia, terminowości i stałej częstotliwości wypłaty, sposobu wypłaty wynagrodzenia – są limity dopuszczalnych potrąceń. W przypadku ustawowych – uregulowanych w art. 87 kodeksu pracy – mamy do czynienia z kolejnością dokonywanych potrąceń oraz kwotami wolnymi od potrąceń. Przy potrąceniach dobrowolnych ustawodawca zastrzega jedynie kwoty wolne od potrąceń, uzależnione od tego czy potrącenia są dokonywane na rzecz pracodawcy czy też w innych sytuacjach. W pierwszym przypadku kwotą wolną jest 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę, w drugim natomiast – 80% tej kwoty.

Terminy wypłat wynagrodzenia za pracę

Zasady wypłaty wynagrodzenia wynikają z art. 85 kodeksu pracy. W świetle tego przepisu wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym.

Stanowisko Biura Krajowej Rady Komorniczej w sprawie kwoty wolnej od potrąceń przy wypłatach należności za rok poprzedni w roku następnym

Kwestią wysokości kwoty wolnej od potrąceń na przełomie roku kalendarzowego zajęło się Biuro Krajowej Rady Komorniczej w swoim krótkim stanowisku z 18 stycznia 2011 r. (KRK/IV/117/11). Zdaniem Biura KRK wyliczenia dokonuje się za miesiąc, którego to dotyczy, a nie w którym jest wypłacane. Oznaczałoby to, iż dokonując potrącenia z wynagrodzenia za grudzień 2013 r., które jest wypłacane w styczniu 2014 r., kwotą wolną od potrąceń byłoby minimalne wynagrodzenie za pracę obowiązujące w 2013 r.

Stanowisko GIP w sprawie kwoty wolnej od potrąceń przy wypłatach należności za rok poprzedni w roku następnym

Kilka dni później Główny Inspektorat Pracy przekazał swoją interpretację zagadnienia. I tak, w stanowisku z 26 stycznia 2011 r. (GPP-364-4560-3-1/11/PE/RP) GIP odesłał do delegacji ustawowej wynikającej z ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. nr 200, poz. 1679 ze zm.) obligującej Radę Ministrów do opublikowania wysokości minimalnego wynagrodzenia w drodze rozporządzenia. Dokonując potrąceń z wynagrodzenia za pracę pracodawca obowiązany jest stosować kwotę wolną od potrąceń w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dacie dokonywania potrącenia. Oznacza to, iż w przypadku konieczności dokonania potrącenia z wynagrodzenia za grudzień 2013 r. wypłaconego 10 stycznia 2014 r., kwotą wolną od potrąceń byłoby minimalne wynagrodzenie za pracę ustalone na 2014 rok.