Z dniem 1 stycznia 2016 r. wprowadzono świadczenie rodzicielskie, będące świadczeniem rodzinnym należnym w razie urodzenia dziecka przez osobę niepodlegającą ubezpieczeniu chorobowemu oraz nie pobierającą uposażenia. Warunkiem przyznania tego świadczenia jest brak prawa do świadczeń związanych z rodzicielstwem obojga rodziców. Świadczenie to przysługuje przez okres odpowiadający należnym świadczeniom wypłacanym osobom ubezpieczonym i wynosi 1000 zł netto miesięcznie. Kwota ta nie jest obciążona podatkiem i składkami ZUS.
W związku z wprowadzeniem świadczenia rodzicielskiego ustawodawca zagwarantował osobom podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu, nabywającym prawo do świadczeń związanych z rodzicielstwem, którym wypłacany zasiłek macierzyński pomniejszony o zaliczkę na podatek dochodowy w skali miesiąca wynosi mniej, niż 1000zł netto, wypłatę podwyższenia zasiłku do tej kwoty. Tak więc każdy ubezpieczony pobierający zasiłek macierzyński, którego kwota w skali miesiąca jest niższa od 1000 zł netto otrzymuje dopłatę zasiłku tzw. kwotę podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia rodzicielskiego. Kwota ta jest różnicą pomiędzy kwotą świadczenia rodzicielskiego, a otrzymanym miesięcznym zasiłkiem macierzyńskim netto. Wypłaty podwyższenia dokonuje płatnik zasiłku.
W przypadku wypłaty zasiłku z więcej, niż jednego tytułu, gdzie zasiłek wypłacają płatnicy składek, ubezpieczony wskazuje jednego płatnika, który jest uprawniony do wypłaty należnego podwyższenia zasiłku. Może się jednak zdarzyć, że jednym z płatników zasiłku będzie ZUS, który dokonuje wypłaty świadczeń ubezpieczonym zatrudnionym u płatników, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego mniej, niż 20 osób. Wówczas do wypłaty podwyższenia zasiłku macierzyńskiego jest zobowiązany ZUS.
Ubezpieczony powinien przedłożyć płatnikowi wskazanemu do wypłaty podwyższenia stosowne zaświadczenia od pozostałych płatników zasiłku o okresie i należnej kwocie wypłaconego zasiłku macierzyńskiego, pomniejszonej o podatek dochodowy, bowiem w tym przypadku kwota podwyższenia jest różnicą pomiędzy kwotą świadczenia rodzicielskiego, a łączną kwotą zasiłku macierzyńskiego wypłaconego ze wszystkich tytułów.
Podstawa prawna:
- art. 31 ust. 3a ustawy z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 372),
- ust 193, 213-215 i 245 komentarza do ustawy z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 372)