Podatek PIT
14.03.2025 r.
3 min

Korzystanie przez zleceniobiorcę z samochodu służbowego do celów prywatnych a podatek dochodowy od osób fizycznych

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Podatek PIT
14.03.2025r.
3 min

Nie tylko pracownik może korzystać z samochodów przy wypełnianiu obowiązków służbowych. Także zleceniobiorcy mogą wykonywać takie zadania, dla których realizacji przemieszczanie się samochodem będzie niezbędne. Mogą wykorzystywać do tego swoje prywatne samochody, ale także korzystać z pojazdów udostępnionych im przez zleceniodawców.

Za zgodą zleceniodawcy zleceniobiorca może również użytkować taki samochód do celów prywatnych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie. W takim przypadku niewątpliwie uzyskuje on dodatkowe świadczenie, które stanowi przychód z działalności wykonywanej osobiście. Jego wartość powinna zostać doliczona do przychodu z wykonywania umowy zlecenia i opodatkowania, ponieważ świadczenie takie nie korzysta ze zwolnienia od opodatkowania.

Wartość omawianego świadczenia ustala się na zasadach określonych w art. 11 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj.:

1. jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia – według cen stosowanych wobec innych odbiorców;

2. jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione – według cen zakupu;

3. jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku – według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku;

4. w pozostałych przypadkach – na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

Przeniesienie powyższego na grunt analizowanej sprawy oznacza, że wartość świadczenia uzyskiwanego przez zleceniodawcę odpowiada:

  • cenie za wynajem samochodu stosowanej wobec innych odbiorców (w przypadku, gdy zleceniodawca udostępnia pojazd będący jego własnością i prowadzi działalność w zakresie wynajmu samochodów),
  • cenie zakupu usługi nabywanej przez zleceniodawcę, np. w przypadku udostępniania samochodu leasingowanego lub wynajmowanego przez zleceniodawcę,
  • cenie rynkowej za wynajem samochodu tego samego rodzaju, z uwzględnieniem w szczególności stanu technicznego i stopnia zużycia (przebiegu) samochodu, oraz czasu i miejsca udostępnienia (w przypadku, gdy zleceniodawca udostępnia pojazd będący jego własnością i nie prowadzi działalności w zakresie wynajmu samochodów).

Jeżeli zleceniobiorca ponosi częściowe koszty związane z wykorzystywaniem samochodu służbowego do celów prywatnych, to wartość przychodu stanowi wyłącznie różnica pomiędzy wartością ustaloną według powyżej przywołanych reguł i odpłatnością ponoszoną przez zleceniobiorcę.