07.12.2009 r.
2 min

Korekta odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych

Ekspert PCKP

Skopiuj link
07.12.2009r.
2 min

Teoretycznie więc z korektą możemy poczekać do 31 grudnia, a dopiero przekroczenie wskazanego terminu spowoduje powstanie stanu bezprawnego. W praktyce jednak z uwagi na zachwianie normalnego toku pracy spowodowane przez grudniowe święta czynności związanych z korektą odpisu dokonuje się zazwyczaj wcześniej.

Tworząc fundusz, zarówno majową jak wrześniową ratę odpisu odprowadzamy w wysokości wynikającej z naliczenia odpisu opartego na przeciętnej planowanej w danym roku kalendarzowym liczbie osób zatrudnionych. Koniec roku wiąże się z obowiązkiem skorygowania przeciętnej planowanej liczby zatrudnionych pracowników w oparciu o dane faktyczne dotyczące poszczególnych miesięcy, które w tym zakresie mają w odróżnieniu do planów charakter weryfikowalny. Sama technika sporządzenia korekty odpisu jest identyczna z techniką ustalenia wysokości odpisu w oparciu o planowane zatrudnienie, a mianowicie przy obliczaniu przeciętnej liczby zatrudnionych w danym roku kalendarzowym dodaje się przeciętne liczby zatrudnionych w poszczególnych miesiącach i otrzymaną sumę dzieli się przez 12.

Jeżeli otrzymana kwota będzie niższa od zaplanowanej na początku roku, w oparciu o którą dokonywaliśmy odpisu, wówczas pracodawca nadpłacone na fundusz środki wycofuje z rachunku bankowego funduszu lub zarachowuje na poczet przyszłorocznego odpisu. W odwrotnym przypadku, gdy okaże się, że faktyczne zatrudnienie przerosło nasze oczekiwania, konieczne będzie przekazanie na rachunek funduszu dodatkowych środków, przy czym przekazanie dodatkowych środków powinno nastąpić niezwłocznie po ustaleniu właściwej wysokości odpisu.

Należy dodać, iż dopiero przekazanie środków na rachunek bankowy funduszu decyduje o tym, że dokonany odpis stanowi koszt uzyskania przychodu przy podatkach dochodowych. Zatem korekta odpisu jest zdarzeniem, które zwiększa koszty uzyskania przychodu (w momencie przekazania środków pieniężnych) bądź zmniejsza koszty uzyskania przychodów (gdy następuje wycofanie środków z rachunku funduszu).