Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że pracodawcy w ogóle nie muszą odbierać od przyszłych pracowników, czy też pracowników owych kwestionariuszy, gdyż przepisy prawa pracy nie nakładają takiego obowiązku.
Z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz. U. z 1996r., nr 62, poz. 286 z późn. zm.) wynika jedynie, że pracodawca może żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie wypełnionego kwestionariusza osobowego dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie. Zakres informacji, których może żądać zawarty został w art. 221 § 1 kodeksu pracy. W załączeniu do w/w rozporządzenia znajduje się wzór kwestionariusza dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie, który nie odbiega od informacji, których podania można żądać od takiej osoby, w sposób zgodny z przepisami.
Najczęściej popełnianym błędem przez pracodawców jest odbieranie od osób ubiegających się o zatrudnienie wypełnionego kwestionariusza, który zwykle ma nazwę kwestionariusza osobowego, który zawiera informacje, których nie można żądać od osób ubiegających się o zatrudnienie. Zwykle chodzi tu o podanie przez osobę ubiegającą się o zatrudnienie numeru PESEL, którego podania można żądać dopiero od pracownika, czyli osoby zatrudnionej już na podstawie stosunku pracy. Powyższe wynika wprost z treści art. 221 § 2 kodeksu pracy. Wspomniane rozporządzenie zawiera również wzór takiego kwestionariusza, który może być doręczony pracownikowi.
Reasumując, pracodawca w ogóle nie musi odbierać zarówno od osób ubiegających się o zatrudnienie jak i od pracowników kwestionariuszy osobowych. Jeżeli jednak zdecyduje się na ich odbieranie, powinien zwrócić uwagę na ich treść, aby nie odbiegała od informacji, których może żądać. Pomocne mogą być tu wzory kwestionariuszy z podziałem na kwestionariusz dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie i kwestionariusz dla pracownika stanowiące załącznik do rozporządzenia w sprawie prowadzenia dokumentacji pracowniczej.
Pracodawca może również zażądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie czy też pracownika wypełnienia dokumentu określonego nie jako kwestionariusz, ale na przykład ankieta czy też formularz, byle by jego treść nie wykraczała poza zakres informacji, których można żądać.
Zobacz szkolenia: