25.11.2016 r.
3 min

Konsekwencje równoczesnego pobierania zasiłku dla bezrobotnych i pracy „na czarno”

Ekspert PCKP

Skopiuj link
25.11.2016r.
3 min

Odpowiedź:

Z art. 2 ust. 1 pkt 2 z dnia 20 kwietnia 2004 r. ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 645), zwanej dalej ustawą, wynika, iż bezrobotnym jest osoba niezatrudniona i niewykonującą innej pracy zarobkowej, zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia. Tym samym wykonywanie jakiejkolwiek pracy zarobkowej podważa status bezrobotnego. Istnieją zatem przesłanki do pozbawienia osoby wykonującej pracę zarobkową statusu bezrobotnego (art. 33 ust. 4 pkt 1 ustawy).

Świadczenia z urzędu pracy, które pobrane były w okresie, w którym bezrobotny świadczył pracę, traktowane są jako świadczenia nienależne (art. 76 ust 2 pkt 1 ustawy) i podlegają zwrotowi. Osoba, która pobrała nienależne świadczenia pieniężne, obowiązana jest do ich zwrotu, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji w przedmiocie obowiązku zwrotu nienależnie pobranego świadczenia pieniężnego. Zwrot obejmuje kwotę otrzymanego świadczenia wraz z przekazaną od tego świadczenia zaliczką na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składką na ubezpieczenie zdrowotne (art. 76 ust 2 pkt ustawy).

Ustawa nakłada na bezrobotnego obowiązek zawiadomienia powiatowego urzędu pracy o podjęciu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w ciągu 7 dni (art. 74 ustawy). Zgodnie z art. 119 ust. 1 ustawy bezrobotny, który podjął zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą bez powiadomienia o tym właściwego powiatowego urzędu pracy, podlega karze grzywny nie niższej niż 500 zł. Maksymalna wysokość grzywny, którą może zostać ukarany bezrobotny, wynosi 5.000 zł.  

Podjęcie pracy „na czarno” może również skutkować poważnymi konsekwencjami podatkowymi. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 roku, poz. 361 z późn. zm.) przewiduje 75% zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów pochodzących ze źródeł nieujawnionych. Może zostać nim obciążony bezrobotny, który uzyskiwał przychód z pracy „na czarno”.

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]