Do okresu zasiłkowego wlicza się także okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni (kod A).
Ważne jest wpisywanie odpowiednich kodów literowych w zaświadczeniach lekarskich wystawianych na druku ZUS ZLA, gdyż od tego zależy prawidłowe ustalenie okresu zasiłkowego i wysokości zasiłku chorobowego. W związku z tym, że informacja o numerze statystycznym choroby jest niedostępna dla płatników składek, kod literowy stanowi jedyną informację w tym zakresie dla płatników składek, którzy mają ustawowy obowiązek ustalania uprawnień do zasiłków i ich wypłaty. W konsekwencji brak kodu literowego A, w sytuacji gdy zwolnienie powinno zawierać taką informację, może być przyczyną nadpłaty zasiłku.
Do okresu zasiłkowego nie wlicza się natomiast okresu niezdolności do pracy, za który nie przysługuje zasiłek chorobowy w związku z nieposiadaniem przez ubezpieczonego wymaganego okresu ubezpieczenia (tj. okresu niezdolności do pracy przypadającej w czasie tzw. okresu wyczekiwania na prawo do zasiłku), niezdolności do pracy przypadającej w czasie urlopu bezpłatnego, urlopu wychowawczego albo w czasie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności.