19.11.2015 r.
2 min

Kilkudniowe zatrudnienie na przełomie dwóch miesięcy a wymiar przysługującego urlopu wypoczynkowego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
19.11.2015r.
2 min

Pracownik, który w trakcie roku kalendarzowego zmienia pracodawcę, nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia u każdego z tych pracodawców. Przy czym pracownikowi, który przed ustaniem stosunku pracy wykorzystał urlop w wymiarze wyższym niż to proporcjonalnie wynika z okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, u kolejnego pracodawcy będzie przysługiwał urlop w odpowiednio niższym wymiarze (zob. art. 1551 § 1 kodeksu pracy).

W przedstawionym w zapytaniu przypadku sytuacja taka nie wystąpiła. Stąd też, w Państwa firmie pracownik ten nabywa tyle dni urlopu, ile wynika z proporcji do okresu zatrudnienia. Przy czym, zgodnie z art. 1552a § 2 kodeksu pracy, każdy z niepełnych kalendarzowych miesięcy zatrudnienia podlega zaokrągleniu w górę do pełnego miesiąca. Przepis ten nakazuje dokonanie zaokrąglenia każdego niepełnego miesiąca kalendarzowego, a nie tylko niepełnego miesiąca pracy. W konsekwencji tego faktu, w przypadku kilkudniowego zatrudnienia przypadającego na przełomie dwóch miesięcy, z których żaden nie był przepracowany w całości – zaokrągleniu podlega każdy z tych miesięcy kalendarzowych.  

Oznacza to, że pracownik, o którym mowa w zapytaniu, w okresie zatrudnienia w Państwa firmie nabył 5 dni (40 godzin) urlopu wypoczynkowego, co wynika z następującego wyliczenia:

2/12 x 26 dni = 4,33 dni ≈ 5 dni

(5 dni x 8 godzin = 40 godzin)

gdzie:

– 2/12 oznacza liczbę przepracowanych miesięcy kalendarzowych („2” w liczniku) w proporcji do ogólnej liczby miesięcy roku kalendarzowego („12” w mianowniku),

– 26 dni, oznacza wymiar urlopu wypoczynkowego, do jakiego pracownik zatrudniony na pełnym etacie nabyłby prawo pracując przez cały rok kalendarzowy. ""