06.06.2017 r.
3 min

Kiedy zasiłek chorobowy związany z niezdolnością do pracy powstałą w wyniku wypadku jest wypłacany z ubezpieczenia chorobowego, a kiedy z ubezpieczenia wypadkowego?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
06.06.2017r.
3 min

Osoby podlegające ubezpieczeniom chorobowemu i wypadkowemu nabywają prawo do zasiłków i świadczeń. W przypadku zasiłku chorobowego pobieranego z ubezpieczenia chorobowego, osoba zgłoszona, by nabyć prawo do zasiłku musi podlegać temu ubezpieczeniu co najmniej 30 dni, bądź powinna posiadać wcześniejszy okres ubezpieczenia, a przerwa pomiędzy poprzednim i obecnym okresem podlegania ubezpieczeniu chorobowemu nie może być dłuższa, niż 30 dni. W szczególnych przypadkach ubezpieczeni nabywają prawo do zasiłku od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Bez okresu wyczekiwania nabędą prawo do zasiłku osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę  posiadające co najmniej 10 letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego, absolwenci szkół, którzy przystąpili, bądź zostali zgłoszeni do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od daty ukończenia szkoły, czy też osoby, które uległy wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy.

Ubezpieczeni korzystający ze świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego, którzy ulegli wypadkowi przy pracy, nabywają prawo do zasiłku już od pierwszego dnia ubezpieczenia, bez okresu wyczekiwania. Tak więc, w wyniku wypadku zarówno w drodze do pracy lub z pracy, jak i wypadku przy pracy, ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku bez okresu wyczekiwania.

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego przysługuje ubezpieczonemu po wykorzystaniu wynagrodzenia za czas choroby, czyli od 34 dnia niezdolności do pracy lub 15 dnia tej niezdolności w przypadku osób, które na dzień 31.12 roku poprzedniego miały ukończone 50 lat. Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje już od pierwszego dnia powstałej niezdolności, co oznacza, że ubezpieczony nie nabywa prawa do wynagrodzenia za czas choroby, ale od razu ma prawo do zasiłku chorobowego.

Nie w każdym przypadku jednak zasiłek chorobowy będzie należny z ubezpieczenia wypadkowego. Jeżeli zdarzenie nie zostanie uznane za wypadek przy pracy, ubezpieczonemu nie będzie przysługiwał zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Może on jednak w tym przypadku na zasadach ogólnych otrzymać zasiłek z ubezpieczenia chorobowego. Jednak wypłata tego zasiłku będzie poprzedzona wypłatą wynagrodzenia za czas choroby. Warunkiem bezwzględnym jest jednak fakt podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Przypadek ten nie będzie dotyczył osób, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, np. zleceniobiorcom, którzy nie przystąpili do tego ubezpieczenia. Wówczas nie nabywając prawa do zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego, nie nabędą go również z ubezpieczenia chorobowego.

Należy również pamiętać, że osoby podlegające dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu – zleceniobiorcy nie mają prawa do wynagrodzenia za czas choroby, więc w przypadku nie nabycia prawa do zasiłku  z ubezpieczenia wypadkowego, ale nabycia prawa do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, po spełnieniu ogólnych przesłanek nabędą oni prawo do zasiłku chorobowego na zasadach obowiązujących dla zleceniobiorców.

Podstawa:

  • ust 17-20 komentarza do ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1242 ze zm.)