14.12.2009 r.
3 min

Kiedy się zaczyna, a kiedy kończy okres przebywania pracownika na urlopie wypoczynkowym?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
14.12.2009r.
3 min

Chodzi o sytuację, która dotyczy na przykład pracownika zatrudnionego w równoważnym systemie czasu pracy, który zgodnie z rozkładem czasu pracy świadczy pracę od poniedziałku do czwartku w wymiarze 10 godzin, natomiast dni przypadające od piątku do niedzieli są dniami wolnym zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. W tym stanie faktycznym pracownik korzystający z 2-tygodniowego urlopu miałby w tak ustalonym rozkładzie czasu pracy 8 dni objętych udzielonym urlopem wypoczynkowym (w które to miał przepracować godzin 80) oraz dni, które zawierałyby się pomiędzy dniami objętymi urlopem, a jednocześnie nie stanowiłyby okresu, w którym udzielono pracownikowi urlopu wypoczynkowego.

Dokonanie takiego rozróżnienia prowadziłoby do niebezpiecznych wniosków, a mianowicie przewidziany w art. 41 Kodeksu pracy zakaz wypowiadania umowy o pracę przez pracodawcę w czasie urlopu pracownika obejmowałby przy takiej wykładni tylko dni, w które pracownik miał świadczyć pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Z kolei w dni przypadające pomiędzy dniami objętymi udzielonym urlopem wypoczynkowym dopuszczalne byłoby wezwania pracownika do pracy i powierzenie mu pracy w godzinach nadliczbowych, podczas gdy wezwanie pracownika do pracy w dniu objętym urlopem wypoczynkowym wymagałoby spełnienia przesłanek wynikających z art. 167 Kodeksu pracy tj. byłoby dopuszczalne tylko w razie wystąpienia okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu, jeśli wymagają one obecności pracownika.

Co prawda dokonane powyżej rozróżnienie jest zgodne z literalnym brzmieniem art. 1542 § 1 Kodeksu pracy, jednak trudno doszukać się jakiegokolwiek uzasadnienia funkcjonalnego dla takiego stanowiska. W tym stanie rzeczy okres udzielenia urlopu powinien być raczej traktowany jako okres przypadający pomiędzy dwoma skrajnymi dniami objętymi udzielonym urlopem wypoczynkowym. Wyrazem takiego postrzegania kwestii okresu przebywania pracownika na urlopie wypoczynkowym jest praktyka polegając na wskazywaniu przez pracownika we wniosku urlopowym okresu „od dnia … do dnia …”, który ma być objęty udzielonym pracownikowi urlopem wypoczynkowym, z ewentualnym zaliczeniem dni wolnych przypadających bezpośrednio pomiędzy ostatnim dniem udzielonego urlopu, a dniem, w którym pracownik faktycznie rozpocznie wykonywanie swoich obowiązków. Reguły te powinniśmy stosować dzieląc na przykład urlop wypoczynkowy na części, czy też ustalając uprawnienie pracownika do świadczenia urlopowego.