Wyżej wskazane terminy mają również zastosowanie do roszczenia o odszkodowanie, które przysługuje pracodawcy w przypadku nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 § 11 kodeksu pracy oraz roszczenia pracodawcy o odszkodowanie z tytułu naruszenia przez pracownika zakazu konkurencji przewidzianego w umowie.
W praktyce problem przy dochodzeniu przedmiotowego odszkodowania polega przede wszystkim na ustaleniu dnia, w którym pracodawca dowiedział się o wyrządzeniu przez pracownika szkody. Wskazówką w rozwiązaniu tego zagadnienia, pomocną przy wystąpieniu określonych okoliczności faktycznych, może być wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10.08.1978 r. (sygn. akt I PR 167/78), w którym Sąd stwierdził, że „datą powzięcia przez pracodawcę wiadomości o wyrządzonej przez pracownika szkodzie w rozumieniu art. 291 § 2 k.p. jest data, w której zakład pracy uzyskał wiadomość o faktach, z których, przy prawidłowym rozumowaniu, można i należy wyprowadzić wniosek, że szkoda jest wynikiem zawinionego działania lub zaniechania pracownika, a nie data, w której wniosek taki został rzeczywiście przez zakład pracy z faktów tych wyprowadzony, względnie w której został przedstawiony zakładowi pracy przez inną osobę”.
Należy również podkreślić, że niezależnie od wiedzy pracodawcy o wystąpieniu szkody i osobie, której tę szkodę można przypisać, roszczenie o naprawienie szkody będzie się pracodawcy przedawniało w terminie 3 lat od dnia powstania rzeczywistej szkody w majątku pracodawcy, która powstanie wskutek działania lub zaniechania pracownika.
Natomiast istotnym orzeczeniem w przypadku dochodzenia przez pracodawcę od pracownika odszkodowania w związku niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem obowiązków pracowniczych jest wyrok Sądu Najwyższego z dnia 06.02.2013 r., wydany w sprawie o sygn. akt I PK 184/12, z którego wynika, że „liczenie terminu przedawnienia należy ustalić według daty powstania uszczerbku majątkowego w mieniu strony powodowej. Uszczerbek ten wystąpi dopiero z chwilą zapłaty odsetek. Samo bowiem dowiedzenie się o obowiązku zapłaty podatku i odsetek nie jest równoznaczne z samym wyrządzeniem szkody (uszczerbku majątkowego)”. Z powyższego wynika zatem, że nie można mówić o przedawnieniu roszczenia pracodawcy o odszkodowanie, dopóki nie dojdzie do powstania szkody spowodowanej nienależytym wykonywaniem przez pracownika obowiązków związanych z pracą.