Nieodłączną częścią Świąt Bożego Narodzenia są prezenty świąteczne. W wielu zakładach pracy przyjęło się, że pracownicy otrzymują z tej okazji drobne upominki, paczki żywnościowe, karty przedpłacone czy pewną kwotę w gotówce. Płatnicy mają obowiązek pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od wartości niektórych prezentów.
Co do zasady, pracodawca będący płatnikiem odprowadza zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w imieniu pracowników od osiąganych przez nich przychodów ze stosunku pracy. Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku pracy ustawodawca uznaje wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. W pewnym uproszczeniu przyjmuje się, że wszelkie świadczenia otrzymywane przez pracownika od pracodawcy stanowią przychód ze stosunku pracy. Podlega on opodatkowaniu, chyba że korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie przepisu prawa.
Wartość otrzymanych przez pracownika upominków i innych podobnych świadczeń przyznawanych pracownikom z okazji Świąt Bożego Narodzenia powinna zostać doliczona do przychodu pracownika jako przychód z nieodpłatnych świadczeń. Świadczenia te spełniają przesłanki określone przez Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu wydanym w sprawie o sygnaturze K 7/13 w dniu 8 lipca 2014 roku. Zostają spełnione za zgodą pracownika, w jego interesie i przynoszą mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść, a odniesiona wskutek tych świadczeń korzyść jest wymierna i możliwa do przypisania indywidualnemu pracownikowi.
Jak zostało wspomniane już wyżej, przychód ze stosunku pracy podlega opodatkowaniu. Jedynie w wyjątkowych okolicznościach, wskazanych wprost przez ustawodawcę, możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia od opodatkowania. W przypadku prezentów świątecznych zastosowanie znaleźć może art. 21 ust.1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na jego podstawie wolne od podatku są świadczenia sfinansowane w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 1 000 zł. Jeśli upominki świąteczne dla pracowników są sfinansowane w ramach działalności socjalnej z ZFŚS lub funduszy związków zawodowych, to ich wartość korzysta ze zwolnienia od podatku do kwoty 1 000 zł. Wskazany limit dotyczy wszelkich świadczeń otrzymanych przez pracownika z takiego źródła przez cały rok podatkowy. W przypadku, gdy pracodawca finansuje prezenty dla pracowników z własnych środków obrotowych, to wartość każdego z nich powinna zostać doliczona do przychodu danego pracownika i opodatkowana na zasadach ogólnych.