Nauczyciel korzysta z urlopu wypoczynkowego w okresie ferii zimowych i letnich. Jeżeli nie może go wykorzystać w tym okresie, to ma on prawo do urlopu uzupełniającego. Podstawę prawną stanowi art. 66 Karty Nauczyciela.
Urlop uzupełniający przysługuje w wymiarze maksymalnie do 8 tygodni. Wymiar przysługującego konkretnemu nauczycielowi urlopu uzupełniającego oblicza się jako różnicę pomiędzy 8 tygodniami a okresem wykorzystanego urlopu. Udziela się go w tygodniach. Może on zostać wykorzystany jednorazowo lub w częściach. Prawo do urlopu uzupełniającego może zostać ustalone dopiero po zakończeniu w danym roku szkolnym ferii zimowych i letnich, tj. po 31 sierpnia. Niemożliwe jest wcześniejsze ustalenie prawa i wymiaru urlopu uzupełniającego. Przed zakończeniem ferii nie istnieje bowiem możliwość stwierdzenia, czy nauczyciel korzystał z urlopu wypoczynkowego i w jakim wymiarze.
Urlop uzupełniający przysługuje, jeżeli niewykorzystanie urlopu wypoczynkowego nastąpiło z następujących przyczyn:
- niezdolności nauczyciela do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem
w związku z chorobą zakaźną, - korzystania przez nauczyciela z urlopu macierzyńskiego,
- korzystania przez nauczyciela z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
- korzystania przez nauczyciela z urlopu ojcowskiego,
- korzystania przez nauczyciela z urlopu rodzicielskiego,
- odbywania przez nauczyciela ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego (art. 66 ust. 1 Karty Nauczyciela).