ZUS
22.03.2024 r.
4 min

Kiedy można opłacić składki na rzecz ZUS w późniejszym terminie?

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
ZUS
22.03.2024r.
4 min

Płatnik, który wie, że nie będzie w stanie opłacić na czas składki na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, może wystąpić z wnioskiem o odroczenie terminu ich płatności. Dzięki temu uchroni się przed koniecznością zapłaty odsetek oraz przymusowym dochodzeniem należności przez ZUS.

Wniosek o odroczenie terminu płatności płatnik może złożyć najpóźniej w dniu, w którym upływa termin płatności składek. Może go dostarczyć osobiście do właściwego oddziału ZUS, wysłać pocztą lub skorzystać z platformy ePUAP. Trzeba pamiętać, że samo złożenie wniosku nie jest tożsame z uzyskaniem takiej ulgi. Jeżeli wniosek nie zostanie uwzględniony, to płatnik jest zobowiązany do zapłaty należnych składek wraz z odsetkami za zwłokę, naliczonymi do dnia zapłaty włącznie.

Trzeba pamiętać, że odroczenie terminu płatności składek dotyczy tylko bieżących lub przyszłych składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych. Składki, których termin płatności już upłynął, mogą zostać objęte inną procedurą, jak na przykład rozłożenie zaległości na raty lub umorzenie należności. Co ważne, odroczone mogą zostać wyłącznie składki w części finansowanej przez płatnika. Jest on zobowiązany do terminowego uiszczania składek w części finansowanej przez ubezpieczonych za okres objęty wnioskiem (składka zdrowotna i częściowo składka emerytalna).

Omawiany wniosek powinien zawierać szczegółowe uzasadnienie, wskazujące na przyczyny braku możliwości terminowego uregulowania należności przez płatnika. Dodatkowo powinny zostać do niego załączone dokumenty potwierdzające opisaną sytuację finansową firmy, w tym jej bieżące możliwości płatnicze.

Uwzględnienie wniosku pozwala na podpisanie w oddziale ZUS umowy, która precyzyjnie będzie określać warunki regulowania należności wobec ZUS w późniejszym terminie. Należy pamiętać, że po podpisaniu umowy o odroczenie terminu płatności składek płatnik nie jest zobowiązany do zapłaty odsetek za zwłokę, ale obciąża go tak zwana opłata prolongacyjna. Jej wysokość to 50% stawki odsetek za zwłokę obowiązującej w dniu zawarcia umowy.

Jeżeli po podpisaniu umowy sytuacja finansowa płatnika zmieni się na tyle, że nie będzie możliwe utrzymanie warunków wynikających z umowy, to powinien on zwrócić się do ZUS o ich zmianę. Wniosek taki również musi być właściwie uzasadniony. Jeśli natomiast płatnik w ogóle nie wywiązuje się z zawartej umowy, to zostaje ona zerwana, a należność musi zostać zapłacona wraz z odsetkami. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach możliwe jest złożenie wniosku o utrzymanie w mocy zawartej umowy odraczającej zapłatę składek.

Na zakończenie przypominamy, że trwają prace legislacyjne nad wprowadzeniem do porządku prawnego tak zwanych wakacji od ZUS. Zgodnie z założeniami po ich uchwaleniu przedsiębiorca wpisany do CEIDG będzie mógł powiadomić ZUS o zamiarze niepodlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres jednego miesiąca w roku kalendarzowym. W tym czasie składki zostałyby opłacone z budżetu państwa. Składkę zdrowotną przedsiębiorca będzie opłacał na normalnych zasadach. Projekt został przyjęty przez Radę Ministrów.