Mega rabaty na BLACK WEEK! Zapisz się do 29.11.2024 r. i użyj kodu BW.PCKP
Odbierz aż 30% zniżki na wszystkie nasze szkolenia, kursy i Live Meetingi.

Prawo Pracy
16.04.2023 r.
4 min

Jakie zmiany dotkną umowę na okres próbny?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Prawo Pracy
16.04.2023r.
4 min

Ustawodawca wprowadza nowe regulacje zarówno w zakresie okresu, na jaki można zawrzeć umowę na okres próbny oraz dopuszczalności wydłużenia tego okresu.

Obecnie umowę o pracę na okres próbny, nieprzekraczający 3 miesięcy, zawiera się w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy (art. 25 § 2 kodeksu pracy). Natomiast, jak wynika z paragrafu 3 tego samego artykułu, ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem jest możliwe:

  1. jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy;
  2. po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy; w tym przypadku dopuszczalne jest jednokrotne ponowne zawarcie umowy na okres próbny.

Od 26 kwietnia 2023 roku okres, na który będzie można zawrzeć umowę o pracę na okres próbny będzie uzależniony od zamiaru dalszego zatrudniania pracownika. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 25 § 2: „umowę o pracę na okres próbny zawiera się na okres nieprzekraczający 3 miesięcy, z zastrzeżeniem § 21 -23 , w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy.” Paragrafy od 21 -23 zostają dodane do kodeksu pracy mocą omawianej nowelizacji. § 21 daje podstawę do wydłużenia umowy, mocą zgodnej woli stron wyrażonej w umowie na okres próbny, o czas urlopu, a także o czas innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy (jeżeli takie nieobecności wystąpią).

Z § 22 wynika, że umowę o pracę na okres próbny zawiera się na okres nieprzekraczający:

  1. 1 miesiąca – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy;
  2. 2 miesięcy – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy.

Dodatkowo strony mogą jednokrotne wydłużyć umowy zawarte na 1 lub 2 miesiące (zgodnie z § 22 kodeksu pracy) jednak nie więcej niż o 1 miesiąc, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy.

Ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem po 26 kwietnia 2023 roku będzie dopuszczalne, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy.

Ponadto w przypadku umowy na okres próbny konieczne będzie rozbudowanie informacji o warunkach zatrudnienia i wskazanie w niej:

  • czasu jej trwania lub dnia jej zakończenia oraz,
  • gdy strony tak uzgodnią, postanowienia o przedłużeniu umowy o czas urlopu, a także o czas innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli wystąpią takie nieobecności,
  • okresu, na który strony mają zamiar zawrzeć umowę o pracę na czas określony w przypadku, o którym mowa w art. 25 § 22 , a także postanowienie o wydłużeniu umowy w przypadku, o którym mowa w art. 25 § 23.


Praca zdalna 2023! Gotowe wzory dokumentów dla firm
Przygotowujesz w firmie regulamin pracy zdalnej i inne niezbędne dokumenty? Mamy dla Ciebie gotowe rozwiązanie!
Więcej szczegółów oraz formularz zamówienia znajdziesz tutaj:
https://praca-zdalna.pckp.pl/