27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Podatki i procedury podatkowe
19.07.2022 r.
3 min

Jakie zasady rządzą opodatkowaniem dofinansowania do wypoczynku małoletnich dzieci pracowników?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Podatki i procedury podatkowe
19.07.2022r.
3 min

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku są dopłaty do wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu – dzieci i młodzieży do lat 18:

  1. z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra – niezależnie od ich wysokości,
  2. z innych źródeł – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.000 zł.  

Choć ustawodawca przewidział więcej warunków, po spełnieniu których środki z tego tytułu nie będą podlegały opodatkowaniu, to trzeba przyznać, że tego rodzaju rozwiązanie jest nadal niezwykle korzystne dla pracownika. Jeśli uzyska dofinansowanie do wypoczynku swojego dziecka, które nie ukończyło lat 18, z funduszu socjalnego lub zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, to niezależnie od jego wysokości jego wartość nie będzie podlegała opodatkowaniu. Nie można zapominać, że dla skorzystania ze zwolnienia konieczne jest, aby wypoczynek miał określoną formę (obozy, kolonie, zimowiska) i był organizowany przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie (profesjonalista). Jeśli zaś środki na tego rodzaju świadczenie będą pochodziły z innego źródła, to zwolnienie od podatku dotyczy wyłącznie kwoty nieprzekraczającej łącznie w roku podatkowym 2000 złotych. Trzeba pamiętać, że do końca 2022 roku obowiązuje zwiększony limit zwolnienia. Od 2020 roku do końca 2022 roku limit wynosi 3 000 zł.

Z punktu widzenia ustawowych przesłanek istotne znaczenie ma wiek dziecka uczestniczącego w wypoczynku. „Odnosząc się do warunku, że dopłata dotyczy dzieci i młodzieży uczestniczących w wypoczynku, które nie ukończyły 18. roku życia, należy zauważyć, że jest on spełniony w sytuacji, gdy w którymkolwiek momencie trwania wypoczynku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 78 ww. ustawy, jego uczestnikiem jest małoletnie dziecko. (…) W konsekwencji, dla zastosowania przedmiotowego zwolnienia istotny jest wiek dziecka w trakcie pobytu na wczasach, kolonii, zimowisku, obozie lub leczeniu w placówkach wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy cytowanej, a nie wiek dziecka w momencie otrzymania dopłaty.” (interpretacja indywidualna z dnia 12 stycznia 2017 roku Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. 1462-IPPB4.4511.1169.2016.1.JK2)