27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Czas pracy
14.02.2023 r.
4 min

Jakie zasady rządzą czasem pracy pracowników młodocianych?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Czas pracy
14.02.2023r.
4 min

Młodocianym jest osoba, która ukończyła lat 15, a nie przekroczyła 18 roku życia. Co więcej, zatrudniani mogą być jedynie ci młodociani, którzy ukończyli co najmniej ośmioletnią szkołę podstawową i przedstawią zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża ich zdrowiu.

W związku z tym, że pracownicy młodociani to szczególna kategoria pracowników, ustawodawca przewidział dla nich szeroko zakrojoną ochronę. Jednym z jej przejawów jest ścisłe określenie jego czasu pracy. Regulacje te różnią się względem tych dotyczących pracownika dorosłego.

Zgodnie z art. 202 § 1 kodeksu pracy „czas pracy młodocianego w wieku do 16 lat nie może przekraczać 6 godzin na dobę”. Natomiast czas pracy młodocianego w wieku powyżej 16 lat nie może przekraczać 8 godzin na dobę (art. 202 § 2 kodeksu pracy). Co szczególnie istotne, do czasu pracy młodocianego zaliczany jest czas nauki w wymiarze wynikającym z obowiązkowego programu zajęć szkolnych. Ma to zastosowanie również wtedy, gdy odbywa się ona poza godzinami pracy. Młodocianemu przysługuje przerwa trwająca nieprzerwanie 30 minut, jeśli jego dobowy wymiar czasu pracy jest dłuższy niż 4,5 godziny. Przerwa ta jest wliczana do jego czasu pracy.

Kodeks pracy przewiduje także bezwzględny zakaz zatrudniania młodocianych w porze nocnej i godzinach nadliczbowych (art. 203 § 1 kodeksu pracy). Dla młodocianego pora nocna przypada między godzinami 22 a 6, zaś w szczególnych przypadkach dotyczących:

  • osób niemających lat 15, które ukończyły ośmioletnią szkołę podstawową, pracujących w roku, w którym kończą 15 lat,
  • osób niemających lat 15, które ukończyły ośmioletnią szkołę podstawową, zatrudnioną w celu przygotowania zawodowego w formie nauki zawodu,
  • osób niemających lat 15, które nie ukończyły ośmioletniej szkoły podstawowej, zatrudnionych na zasadach określonych dla młodocianych w celu przygotowania zawodowego w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy,
  • osób, które ukończyły 15 lat, ale nie ukończyły ośmioletniej szkoły podstawowej, zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego odbywanego w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy, na wniosek ich przedstawiciela ustawowego, jeżeli: zostali oni przyjęci do oddziału przysposabiającego do pracy utworzonego w ośmioletniej szkole podstawowej albo uzyskali zezwolenie dyrektora ośmioletniej szkoły podstawowej, w której obwodzie mieszkają, na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą oraz uzyskali pozytywną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej

pora nocna przypada od godziny 20 do 6.

Dla młodocianych wydłużono także wymiar dobowego i tygodniowego odpoczynku w pracy. Przerwa obejmująca porę nocną powinna trwać nieprzerwanie co najmniej 14 godzin, natomiast tygodniowy odpoczynek powinien obejmować niedzielę i stanowić co najmniej 48 godzin nieprzerwanego wypoczynku.

W przypadku zatrudnienia przy pracach lekkich pracodawca, ustalając wymiar i rozkład czasu pracy, musi wziąć pod uwagę tygodniową liczbę godzin nauki wynikającą z programu nauczania, a także rozkładu zajęć szkolnych młodocianego. Całkowita tygodniowa liczba godzin przepracowanych przez młodocianego w okresie odbywania zajęć szkolnych nie może przekraczać 12 godzin, a w dniu, w którym uczęszcza na zajęcia, nie może być większa niż 2 godziny (art. 2002 § 1 i 2 kodeksu pracy). Wymiar czasu pracy młodocianego w okresie ferii szkolnych nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu. Dobowy wymiar czasu pracy młodocianego w wieku do 16 lat nie może przekraczać 6 godzin. Co ważne wymiar czasu pracy  obowiązuje także w przypadku, gdy młodociany jest zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy.