W naszym kraju obowiązuje powszechny zakaz palenia tytoniu w miejscach publicznych. Zakaz ten obejmuje również zakłady pracy. Pracodawca może przewidzieć bezwzględny zakaz palenia w miejscu pracy albo wyznaczyć dla pracowników miejsce, w którym będą mogli palić. Nie może być ono jednak dowolne. Musi spełniać szereg wymogów przewidzianych przez ustawodawcę.
Możliwość wyznaczenia palarni z zakładzie pracy wynika z art. 5a ust. 3 pkt. 5 ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Na tej podstawie właściciel lub zarządzający obiektem może wyznaczyć palarnię w pomieszczeniach zakładów pracy.
Palarnia, to co do zasady oddzielne pomieszczenie przystosowane do palenia tytoniu. Bardziej szczegółową definicję legalną można znaleźć w art. 2 pkt 15 przywołanej wyżej ustawy. Za palarnię uznaje się wyodrębnione konstrukcyjnie od innych pomieszczeń i ciągów komunikacyjnych pomieszczenie, odpowiednio oznaczone, służące wyłącznie do palenia wyrobów tytoniowych, w tym nowatorskich wyrobów tytoniowych, lub papierosów elektronicznych. Pomieszczenie to musi też być zaopatrzone w wywiewną wentylację mechaniczną lub system filtracyjny w taki sposób, aby dym tytoniowy, para z papierosów elektronicznych lub substancje uwalniane za pomocą nowatorskiego wyrobu tytoniowego nie przenikały do innych pomieszczeń. Warto zwrócić uwagę, że na podstawie obecnie obowiązujących przepisów pracodawca nie ma możliwości wyznaczenia palarni na zewnątrz zakładu pracy. Zgodnie bowiem z art. 5a ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych właściciel lub zarządzający może wyznaczyć palarnię:
1. w domach pomocy społecznej lub domach spokojnej starości,
2. w hotelach,
3. w obiektach służących obsłudze podróżnych,
4. na terenie uczelni,
5. w pomieszczeniach zakładów pracy,
6. w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych.
Ustawodawca wskazał wprost, że, jeśli palarnia ma być wyznaczona, to powinna mieścić się w pomieszczeniach zakładów pracy.
Na marginesie można dodać, że przed dniem 6 września 2011 roku palarnie były jednym z pomieszczeń higieniczno-sanitarnych, które pracodawca musiał wyznaczyć w zakładzie pracy. Dodatkowo przepisy przewidywały bardzo szczegółowe warunki (w tym techniczne), którym wybrane pomieszczenie powinno odpowiadać.