Rozłożenie na raty zaległości z tytułu składek to jedna z ulg w ich opłacaniu. Może o nią wystąpić każda osoba, która nie reguluje terminowo swoich zobowiązań ze względu na trudną sytuację finansową. Rozłożyć na raty można zaległe składki w pełnej wysokości na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne.
Dzięki uldze płatnik składek może opłacić składki na korzystnych dla siebie zasadach. Jeżeli ZUS udzieli ulgi i dojdzie do podpisania umowy ratalnej, to zobowiązany będzie mógł wpłacać z góry określone kwoty w regularnych odstępach czasu, a to uchroni go przed prowadzeniem wobec niego postępowania egzekucyjnego.Jeśli złoży wniosek przed terminem płatności składek nie poniesie żadnych kosztów związanych z ulgą. Jeśli wniosek złoży po terminie opłacania składek ZUS naliczy odsetki za zwłokę na dzień złożenia wniosku. Odsetki nie będą naliczane od następnego dnia po dniu, w którym wpłynął wniosek, a jedynie opłata prolongacyjna. Wynosi ona 50% stawki odsetek za zwłokę obowiązującej w dniu podpisania umowy.
Płatnik musi jednak pamiętać, że umowa z ZUS może ulec rozwiązaniu. Stanie się tak, jeżeli płatnik:
- nie wywiąże się z obowiązku opłacania składek bieżących w pełnej wysokości (wraz z należnymi odsetkami), których termin płatności przypadał w dniu bądź po dniu zawarcia umowy, przez okres dłuższy niż 14 dni od dnia ich wymagalności oraz gdy różnica składek wynikająca z tego tytułu przekracza kwotę odpowiadającą wysokości kosztów upomnienia,
- nie opłaci dwóch rat (na wszystkie fundusze łącznie), których termin wymagalności upłynął,
- opłaci raty w częściowej wysokości, przy czym łączna kwota niedopłat przekroczy 5% należności z tytułu składek objętych umową (wraz z opłatą prolongacyjną),
- nie opłaci należności objętych umową w terminie płatności ostatniej raty wynikającym z harmonogramu spłaty,
- wprowadzi ZUS w błąd w celu uzyskania ulgi w spłacie należności i uniknięcia egzekucji,
- złoży pisemne oświadczenie o odstąpieniu od realizacji umowy.
Ponadto umowa ulegnie rozwiązaniu także wtedy, gdy Komisja Europejska wyda decyzję o obowiązku zwrotu pomocy publicznej.
W przypadku zerwania umowy przedsiębiorca jest zobowiązany do natychmiastowej spłaty należności objętych uprzednio umową.
Warto pamiętać, że płatnicy składek dotknięci skutkami powodzi, którzy korzystali z omawianej ulgi, mogą obecnie wystąpić o zawieszenie realizacji umowy o rozłożenie należności na raty. ZUS wyznaczy dla nich nowy termin płatności rat.