15.03.2022 r.
3 min

Jakie uprawnienia przysługują pracującej matce karmiącej?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
15.03.2022r.
3 min

Art. 187 kodeksu pracy statuuje prawo pracownicy do przerw na karmienie dziecka piersią, wliczanych do czasu pracy. Długość przerwy zależy od liczby dzieci karmionych piersią. Jeżeli pracownica karmi piersią jedno dziecko, długość każdej przerwy wynosi pół godziny. W przypadku gdy pracownica karmi piersią dwoje lub więcej dzieci, każda przerwa wynosi 45 minut. Natomiast liczba przerw związana jest z dobowym wymiarem czasu pracy. W sytuacji, gdy jest on krótszy niż 4 godziny, przerwa na karminie nie przysługuje. Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy wynosi od 4 do 6 godzin, pracownica ma prawo do jednej przerwy, a gdy przekracza 6 godzin – pracownicy przysługują dwie przerwy.

„Nie jest wymagana zgoda pracodawcy ani co do udzielenia przerw, ani co do ich czasu. Pracownica podejmuje w tym zakresie decyzję autonomiczną. Wydaje się, że pracownica nie może "udzielić" sobie przerwy na koniec lub początek dnia. Taka sytuacja powodowałaby zmniejszenie wymiaru czasu pracy, a nie udzielenie "przerwy". Odnotować jednak należy, że w literaturze występują poglądy odmienne. Nie ma natomiast przeszkód, aby powyższą praktykę stosować za zgodą pracodawcy.” (Kodeks pracy. Regulacje Covid-19 w prawie pracy. Komentarz, red. prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk)

Omawiany przepis nie wprowadza żadnych dodatkowych przesłanek, których spełnienie umożliwia skorzystanie z przerw na karmienie.  Dla porządku pracownica chcąca skorzystać z przerw na karmienie dziecka piersią musi złożyć pracodawcy jedynie wniosek oraz oświadczenie, w którym potwierdzi, iż karmi dziecko piersią. Ustawodawca nie nakłada obowiązku przedłożenia stosownego zaświadczenia lekarskiego w tym zakresie. Wielu przedstawicieli doktryny i praktyki wskazuje jednak na konieczność przedstawienia takiego zaświadczenia. W ich ocenie służy ono potwierdzeniu oraz udokumentowaniu karmienia dziecka piersią przez pracownicę, głównie ze względu na fakt, iż przepis nie przewiduje jakiegokolwiek ograniczenia wieku dziecka, do ukończenia którego pracownica może skorzystać z omawianego uprawnienia. Przeciwne stanowisko prezentuje Państwowa Inspekcja Pracy. Zdaniem PIP żądanie przez pracodawcę przedstawienia zaświadczenia potwierdzającego fakt karmienia przez pracownicę dziecka piersią nie ma żadnych podstaw prawnych. Żaden przepis nie statuuje również obowiązku wystawiania przez lekarza takiego zaświadczenia.

Co ważne, przerwy na karmienie są wliczane do czasu pracy, a wobec tego pracownicy za ten czas przysługuje wynagrodzenie, obliczane tak jak wynagrodzenie urlopowe.