Taka pomoc jest bardzo cenna, ponieważ ustawodawca w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidział możliwość zwolnienia takiej pomocy z opodatkowania podatkiem dochodowym.
Pamiętać jednak należy, iż w zależności od tego kto jest fundatorem, stypendium może korzystać ze zwolnienia w całości lub tylko w części. I tak, np. jeżeli stypendium zostało przyznane w oparciu o przepisy dotyczące stopni naukowych i tytułów naukowych lub na podstawie przepisów Prawo o szkolnictwie wyższym, to korzysta ono ze zwolnienia od podatku dochodowego w całości.
W sytuacji gdy stypendium zostało przyznane przez jednostki samorządu terytorialnego lub przez organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego, może korzystać ze zwolnienia do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 3 800 zł.
Aby takie zwolnienie mogło mieć zastosowanie, muszą zostać jeszcze spełnione następujące warunki:
- stypendium jest otrzymywane przez osoby posiadające status ucznia lub studenta,
- wysokość i zasady udzielania stypendium zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego,
- w przypadku organizacji pożytku publicznego stypendium jest wypłacane na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez organy statutowe i udostępnionych do publicznej wiadomości.
Jeżeli stypendium zostało przyznane w kwocie wyższej, po zakończeniu roku podatkowego płatnik ma obowiązek wystawić informacje PIT-8C.